Yas Marina Pisti

KP35
KP

Yas Marina Pisti
Yas Adası, Abu Dabi, B.A.E

En ünlüsü Formula 1 Grand Prix’i olan motor yarışları, son yıllarda oldukça popüler hale gelerek dünyanın dört bir yanında pistlere sahip oldu. Bu ilgi yalnızca teknik üstünlük elde etmek için mücadele eden takımlara ve hızlı arabaları kullanan cesur pilotlara değil aynı zamanda pistlerin kendisine de yönelik.

5.55 km uzunluğundaki Yas Marina Formula 1 Pisti, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki en önemli mimari yapılardan biri. Yaklaşık 161 hektar alana yayılan pist, Abu Dabi adalarının bir parçası olan 25 dönümlük Yas Adası’nda yer alıyor. Turizm ve spor açısından giderek önemli hale gelen Yas Adası’nda pistin hemen yanında dünyanın en büyük kapalı tema parkı Ferrari World Abu Dabi de görülebilir. Tüm bu büyük ölçekli projelerin sahibi olan Abu Dabi’deki en büyük gayrimenkul geliştirme firması Aldar Properties PJSC, motor yarışları dünyasındaki uluslararası şöhreti nedeniyle Tilke GmbH & Co ile iletişime geçmiş. 2006 yılında başlayan master plan sırasında bu derece kapsamlı olmayan proje - ileride yapılacak inşaatın yalnızca 1/3’ü hesaplanmış - müşterinin plan ve beklentileri ile değişmiş: Dünyanın en mükemmel ve güncel yarış pistini yaratma arzusu.

Tilke GmbH & Co. KG sunar…

“Yas Marina Pisti’ni inşa ederken, dar ve virajlı Monte Carlo Pisti’ni rol model olarak aldık. Böylece başlangıçta planlanan yarı-kalıcı pist, izleyici koltukları da dahil olmak üzere tamamen kalıcı piste dönüştürüldü. Yas Marina Pisti, Formula 1 gibi büyük organizasyonlar için geçici tribünlere sahip diğer pek çok uluslararası yarış pistinden farklıdır. Tribünlerin kompleks mimarisi sayesinde pop müzik konserleri vb. diğer çok işlevli organizasyonlar Yas Adası’nda düzenlenebiliyor.

Sonuç olarak; çok sayıdaki farklı kullanım senaryoları Yas Marina Pisti’ni farklılaştırıyor, onu bir ‘beyaz fil’ (ölü yatırım) yerine son derece karlı bir yatırım haline getiriyor diyebiliriz.

Tilke GmbH & Co. KG olarak başlangıçta pistin güneydoğu kısmında birbiriyle bağlantılı 250 yataklı, dört yıldızlı bir otel inşasını planlamıştık. Ekim 2007’de otelin inşası başlandığında müşterimiz pisti yalnıza Formula 1 amaçlı değil, ek mimari tesislerle “geliştirilmiş” hale getirmeye karar verdi. Daha önce bahsettiğimiz gibi Monaco bu iş için harika bir modeldi. Bu isteğe, sansasyonel bir dil ile geliştirilmiş oda sayısının arttırılması eşlik etti.

Kısa bir mimari yarışma dönemi sonrasında, New York merkezli Asymptote Architecture ile birlikte yeni, lüks otelin projesini geliştirdik. Yapı mühendisliğini Waagner Biro Vienna ile birlikte üstlenen schlaich bergermann & partner (SBP) projenin muhteşem çatı kabuğundan sorumluydu. Bu ekip çalışmasıyla ilgili dikkat çeken nokta ise tüm ekibin çalışmalarını doğrudan Yas Adası’nda planlamaları oldu.

Detaylı tasarım aşamasına kadar ile birlikte çalıştığımız Asymptote Architecture daha sonra sanat yönetmenliğinden sorumlu oldu; biz de proje denetimini devraldık. Süreçlerin yakın entegrasyonu ve tarafların fiziksel yakınlığı projenin hızlandırılmasını mümkün kıldı; bu da yoğun bir programı yetiştirmenin tek yoluydu. Karar alma süreçlerini hızlı ve kısa tutmada Tilke tarafından yürütülen “Disiplinlerarası Koordinasyon Yönetimi” önemli rol oynadı.

Otelin yeniden tasarlanması sıkı bir program dahilinde ve yoğun bir zaman baskısı altında gerçekleştirildi. Zemin planı hemen hemen hiç değişmemesine rağmen başka bir bileşen ile marinaya dek genişletildi. Bir başka cazibe öğesi olarak, pist T şeklindeki otelin altından geçerken, LED aydınlatma da dahil olmak üzere 5000 bağımsız cam panelden oluşan cephe muhteşem, yarı saydam “peçe” binanın çevresini ve üstünü sarıyor. 449 odası bulunan otel, bugün beş yıldızlı konforuyla üst düzey lüks segmentinde kategorize edilebilir.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) 2009 F1 Dünya Şampiyonası’nın 17. ve son ayağının Yas Marina Pisti’nde yapılmasına karar verdi. Pistin FIA’ya teslimi 1 Eylül 2009 tarihindeydi. Tesisin tamamlanması için önümüzde sadece 30 ay vardı. Bu da gündüz ve gece vardiyaları halinde çalışmak anlamına geliyordu. Binlerce kişi üç ana parçadan oluşan proje şantiyesinde çalıştı: Yas Marina Pisti, Yas Marina Liman ve Yas Oteli. Yalnızca Tilke olarak 120 mimar ve mühendis istihdam ettiğimiz projede pist için 17500, otel kompleksi için ise 5700 işçi görev aldı.

Böylesine sıra dışı bir projede çalışırken düzenli olarak karmaşık sorunlarla karşılaşmak oldukça muhtemel:

• İnşaat alanı olan Yas Adası, çok tuzlu kumun bulunduğu düz bir ada; yer altı suyu –can sıkıcı şekilde- yüksek, suyun kendisi tuzlu ve agresif.

• Ortadoğu’daki inşaat projelerinde sanayileşmiş ülkelerden yöntemleri uyarlamadan almak bir alışkanlıktır. Örneğin, rüzgâr yükü hesaplanmasında temel olarak İngiliz, Amerikan ya da Avustralya standartları seçilebilir. Ancak, Alman bir mühendis Avustralya standartlarını gönül rahatlığıyla önermeyebilir.

• İngiliz-Amerikan tarzı proje yöntemindeki aşırılıklar/israflar bir başka kültürel zorluk oldu. Bazen proje yönetimine, planlama ve gerçekleştirme aşamalarına göre daha fazla insanın dahil olduğu hissine kapılıyorsunuz!

• Dört yılı aşkın planlama ve iki buçuk yıllık inşa sürecinin olduğu böylesine karmaşık bir projede planlama değişiklikleri ile karşı karşıya kalmak neredeyse barizdir. Ancak ilgili tarafların ‘aslında iki ayrı pist planlanmıştı’ demesi Tilke’nin hemfikir olması mümkün olmayan bir açıklama.

• Bazı mühendisler bilmeyebilir, sıcaklığın 50°C’nin üzerine çıktığı Ortadoğu’da beton karılırken ve dökülürken buzla soğutulur. Tabiri caizse “buzlu” olarak taşınır ve işlenir. Form verme işleri tamamlandığında kuruma sürecinin sağlanabilmesi için beton formlara ekstra yalıtım önlemleri uygulanır.

Mimari yarış pisti ile iç içe geçmiş durumda. Pilotlar, yaklaşık 41.000 kişilik tribünlerde ya da televizyonları başında yarışı izleyen seyircilere büyük heyecan ve gerilim yaşatan pistin zorluklarını hissedebiliyor. Önce golf sahasının çevresini dolanan pist, daha sonra Yas Otel’in altından geçerek-dünya çapında benzersiz bir durum- marinanın yanından geçiyor. Dört ayrı düzlükte 317 km/s hıza ulaşabilen otomobiller yarış esnasında batı büyük tribününe doğru giderken maksimum hıza çıkıyor ve eğer gerekirse tribünün altındaki kaçış alanına girebiliyorlar. 59. 100 m2 olarak hesaplanan tamamen asfalt kaplı kaçış alanları hız heyecanı ve gerilim garantisi sağlıyor. Kaçış alanlarında kullanılan geleneksel çakıl yatakları ve hatta lastik bariyerleri terk ederek yerine modern, hava dolgulu plastik bariyerler kullandık. Pilotlar için bazı virajlar merkez kaç kuvvetinin aracı virajın dışına itme eğiliminden dolayı artan bir sorun teşkil eder.

Tüm bunların özel yapım ve tutarlı olmasının bir nedeni Tilke’nin gereken tüm mühendislik, mekanik elektrik, tesisat ve mimari disiplinleri kendi bünyesinde yapmayı başarabilmesiydi. Kurum içi hizmetlerin bu ortaklığı güçlü, sürdürülebilir etkileyici tasarımlar yapılmasına izin verdi. Tilke’nin iş kapsamı ilk organizasyon için gereken tüm teknik desteğe kadar sürdü.

Tesisin açılışı 2009 yılının Ekim ayı sonunda yapıldı. 1 Kasım 2009’da tüm dünya Yas Marina Pisti’ndeki ilk heyecanlı ve muhteşem Formula 1 yarışını izledi. Sebastian Vettel sezonun final yarışını kazandı ve Dünya Şampiyonası’nda ikinci olarak dereceye girdi.
Нашел в интернете популярный сайт на тематику https://buysteroids.in.ua.
Нашел в интернете нужный портал на тематику Станозолол купить Станозолол
роллеты цена