Vitra Fire Station

KP

Zaha Hadid'in Anısına...

Zaha Hadid, yetiştiği ataerkil düzene meydan okuyarak adım attığı mesleğinde, geometrik soyut sanatın öncülerinden ressam Kazimir Severinoviç Malevich’in etkisiyle sıra dışı projeler üretti. Geleneğe ve klasik olana mesafeyle yaklaşarak, yaratıcı tasarımlar konusunda cesur ve kararlı oldu. Kalıplara sığmayarak propozisyonlarla oynadı.

Tasarladığı yapılarda bina içi yaşam ve fonksiyona önem gösterdi. Zaha Hadid'in kariyerinde kilometre taşı olarak görülen üç projesi arasına giren Vitra Yangın İstasyonu; mimarın inşası ilk gerçekleşen tasarımı olma özelliğini taşıyor. Vitra Yangın İstasyonu’na çok farklı bir bağlılığı olduğunu her fırsatta dile getirmiş olan mimar, özgün ruhunu bu çalışmasında da belirgin olarak gözler önüne seriyor.

Yapıya ön cepheden bakıldığında kolaylıkla fark edilmeyen giriş, dik açılı bölümün bulunduğu alandan sağlanıyor. Açıkta bırakılmış betonarmeden oluşan tasarımda, keskin köşeler ve yapısal işlevlerine göre bükülen ya da kırılan kademelendirilmiş duvarlar kullanılmış. Dekonstrüktivizmin öncü isimlerinden biri olarak değerlendirilen mimar, bu çalışmasında da akımın etkilerini yansıtmış.

Postmodern çizgilerdeki yapı, dış yüzeydeki dik açılı köşeler sayesinde mimari bütünlüğün etkisinden uzaklaştırılıyor. Pritzker Mimarlık ödüllü ilk ve tek kadın mimar Zaha Hadid, yaşamı boyunca tasarımlarında doğadan esinle hareket etmeyi tercih etti. Almanya'da bulunan Yangın İstasyonu tasarımına da doğanın işleyişini yansıtarak, benzer etkileri gözler önüne serdi. Bugün halen kullanımda olan yapı; sandalye tasarımlarının sergilendiği bir galeri olarak hizmet vermektedir.


In memory of Zaha Hadid ...

Zaha Hadid produced extraordinary projects under the influence of painter Kazimir Severinovich Malevich, the forerunners of geometric abstract art, where she defied the patriarchal order she was trained. By approaching the origami and the classical, she was brave and determined on creative designs. She played with the prophecies, not covering the mold.

In her designs, she emphasized life and function in the building. Vitra Fire Station, which is among the three projects seen as a milestone in Zaha Hadid's career; it is the first realization of the architect's construction. The architect who has expressed at every opportunity that she has a special tie with the Vitra Fire Station, clearly reveals the original spirit in this work. When the structure is viewed from the front, the entrance is easily recognized and is provided from the area where the right angle section is located.

The design, made of exposed concrete, has sharp angles and stiffened walls that are bent or broken according to their structural functions. The architect, considered as one of the leading figures of Deconstructivism, reflected the influences of the current in her work. The structure in the postmodern lines is removed from the influence of architectural integrity thanks to the right angles in the outer surface.

Zaha Hadid, the first and only female architect of the Pritzker Architecture Award, chose to move with nature in her designs throughout her life. Similar to the design of the Fire Station in Germany, reflecting the nature of nature, it revealed similar effects. Today the structure is still in use; It serves as a gallery where chair designs are exhibited.
Мы предлагаем заказать и Параболан в любом городе.
Узнать как Прегнил недорого с доставкой.
Этот популярный веб портал , он рассказывает про Оксиметолон https://buysteroids.in.ua