Veilige Veste

KP52
KP
İnsan kaçakçılığı kurbanları, Hollandalı mimarlık ofisi KAW tarafından yapılan bu sığınma evinin fasatlı duvarları ardına sığınıyor.

“Güvenli kale” anlamına gelen Veilige Veste şeklinde isimlendirilen Friesland Leeuwarden’deki bu üç katlı bina, istismar kurbanı olarak mağdur olan 48 kıza ev sahipliği yapıyor.

Yapı ilk olarak 1970’lerde polis karakolu olarak inşa edilmiş, yeni köşegen katlamalı cephe panelleri hem orijinal yapıyı perdelemeye hem de ilave yalıtım için yer sağlamaya yarıyor.


KAW’dan Beatrice Montesano fasatlı beyaz kareleri elmasla karşılaştırıyor. “Kişiliksiz arka sokaklara saklanmış” sığınma yerlerinin aksine Veilige Veste’nin fasetalarının “çevresiyle etkileşimde olan incelikli bir pırıltısı” olduğunu söylüyor.

Beyaz karelerin altında, zemin kotu boyunca ahşap paneller ve geniş pencereler düzenli bir şekilde birbirini izliyor.

Ofisler, toplantı odaları ve tedavi odaları bu zemin katta yer alırken, konukların yatak odaları ve oturma odaları altı ayrı gruba bölünmüş olarak birinci ve ikinci katlarda yer alıyor.


İkinci kattaki odalar, kızlara binadan çıkmak zorunda olmadan korumalı bir açık hava alanı sağlayan bir terası çevreliyor.

Montesano, “İtalya’da bir avlunun çok önemli işlevi vardır.” diyor. “Yani ailenin bir araya geldiği, dinlendiğiniz, kalabalık bir şehirde huzur bulduğunuz bir yerdir. Avludaki atmosfer daima binanın dışındakinden tamamen farklıdır, burada çok daha sıcak ve mahrem bir atmosfer hissedersiniz.”


Veilige Veste’nin devrimci özelliği ise Hollanda’da Pasif Ev standartlarına göre yenilenen ilk büyük ofis bloku olması. ‘Pasif Ev’ bir yapıdaki enerji verimliliği için, ekolojik ayak izini azaltan bir standart. Sonuçta, ısıtma ve soğutma için az enerji gerektiren ultradüşük enerji yapıları ortaya çıkıyor. Bu örnekte, eski polis karakolunun altyapısı geçmişte bina dışında yer aldığından adeta dışarıdan soğuk hava emen bir tünel gibi çalışan bir termal köprü yaratmış.

Binanın elmas kesim kare panellerle kaplanmasıyla, altyapı şu anda binanın içinde yer alıyor ve binanın tümü kalın yalıtım tabakası ile kaplanmış. Bazı noktalarda cephe kalınlığı yaklaşık 90 cm’den daha kalın. Optimal yalıtım, hava akımı geçirmezliği ve çok az ama yüksek enerji verimli donanım kullanımı sayesinde Veilige Veste olağanüstü düşük miktarda enerji tüketiyor.

 
Был найден мной интересный блог про направление https://buysteroids.in.ua.
Нашел в интернете авторитетный web-сайт , он описывает в статьях про StanoX www.buysteroids.in.ua
элитный ремонт квартиры