UNESCO 70. Kuruluş Yıl Dönümü

KP

16 Kasım 1947’de kurulan ve her sene onlarca eşsiz yapı ve doğal güzelliği bünyesine katan UNESCO, 70. yaşını kutluyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmek için, eserin yaşı ve yerinin önemi yok. Kuruluş tarafından belirlenen 10 temel kriterden 6’sına sahip olan yapı “kültürel” alanda, 4'üne sahip olan ise “doğal” alanda Dünya Mirası Listesi’ne girebilme imkanı buluyor. Temel kriterler; benzeri olmayan tarihi bir altyapı veya doğa olayı, olağanüstü yaratıcılıkla tasarlanmış bir yapıt, bir kültürü ya da medeniyeti temsil eden bir yapı olarak sıralanabilir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin 2017 yıldızı; 6 asırlık tarihi ile 6 kültürel kriteri tamamlayan, "Ahmadabad Tarihi Şehri". Bu şehirde aynı zamanda Hindistan’ın siyasi ve ruhani lideri Gandhi’nin evi bulunuyor. Tarihi yapıların her birinde Hindistan’ın Orta Çağ esintilerini taşıyan kutsal mimarisi “Vastu Shastra”yı görmek mümkün.

Vastu Shastra felsefesinin özü, çevre anlamına gelen "vastu" kanunlarına dayanır. Bu kanunlar mimaride kullanılırken şehir; bölge sakinlerine sağlık, zenginlik ve huzur vadeden spiritüel semboller serpiştirilerek planlanır. Antik mimari ışığında Ahmadabad, ziyaretçilerini dünyaca ünlü devasa kapılar ve el emeği oyuntulu kiriş süslemeleri ile karşılıyor. Şehirde Gandhi’nin evi de dahil, bölge sakinlerinin evleri için genel olarak tahta kullanılmış. İbadethane ve tapınaklarda ise taş, tuğla ve kalas seçilmiş. Kalas kullanımı sayesinde, antik yapıların ön cephe ve iç süslemelerinde oymacılık usulü figürler yer alıyor. Bu sembolik figürlerle süslenen yapılar, Hindistan’ın kültürel gelenek ve medeni altyapısı ile ilgili olağanüstü görseller sunuyor.


---

70th Anniversary of UNESCO

600 Year-Old Historical City: Ahmadabad

Founded on November 16, 1947; UNESCO continues adding several unique structures and natural phenomenons to the world-famous “World Heritage List” every year. In 2017, UNESCO's 70th anniversary has been celebrated. In order to take place in UNESCO World Heritage List, age or location of structure is insignificant. The creation, which completed 6 of 10 fundamental criteria set by the organization, gains the opportunity to be a part the World Heritage List in "cultural" category. Besides, there is 4 basic criteria to be able to take place in the “natural” category. The key criteria can generally be listed as: A unique creation with unexampled historical background, a unique natural phenomenon, a work designed with extraordinary creativity, a structure representing particular culture or civilization.

The 2017 star of UNESCO World Heritage List is called "Ahmadabad Historical City"; which completed 6 cultural criteria with 6 century old historical background. The house of India's well-known political and spiritual leader Gandhi is also located in Ahmadabad. Each historical building is under the influence of “Vastu Shastra”; the sacred architecture of India’s Middle Age period.

The essence of the Vastu Shastra philosophy is based on the laws of "Vastu", which means environment. While these laws take place in architecture; health, wealth and serenity are interspersed all over the city plan by placing spiritual symbols. In the light of ancient Indian architecture, Ahmadabad welcomes visitors with its world-famous gigantic gates with hand-crafted carved embellishments. In the city; resident houses were made of wood, including Gandhi’s. Stone, brick, and timber were chosen as building materials of different kinds of temples. Thanks to the texture of timber, beautiful carving patterns on the facade and also on interior decorations of antique structures are available. The structures embellished with symbolic figures, offer a spectacular visuality of India's cultural tradition and the history of civilization.

 
детские велосипеды киев

женский велосипед