Türkiye'nin En Eğlenceli Ofisinin Öyküsü: Yemeksepeti.com

KP
Yemeksepeti.com'un yeni ofisi çok eğlenceli. Projenin kurgusu yapılırken en çok hangi detayların olmasına dikkat ettiniz?


Nevzat AYDIN: Çalışanlarımızla birlikte sıkılmadan severek geleceğimiz, içeriye girdiğimizde kendimizi iyi hissedeceğimiz bir ofis planlamaya çalıştık. Gerek toplantı gerek ortak kullanım alanlarıyla çalışanların daha fazla zaman geçirmek isteyeceği alanlara sahip bir ofis kurguladık.
Kerem ERGİNOĞLU: Nevzat Bey doğru briflerle gelen nadir işverenlerden biri. Bir iki hafta süren ön çalışmanın ardından birlikte çalışmaya karar verdik. Bu çalışmadakilerin hepsini gerçekleştirmedik ama değişikliklerle çok daha fazlasını yaptık. Çalışanların yaptığı işe göre nasıl bir çalışma alanına sahip olmaları gerektiği göz önünde bulundurularak; masaların şekli, uzunluğu, konumlandırması belirlendi. Konfora ve yalıtıma oldukça önem verdik. Örneğin IT departmanındaki masaların daha konforlu olması için taşınmadan 3 gün önce masaları 15 cm uzattık. Nevzat Bey ofisin her bölümünde çalışanların kullanıp, stres atabileceği alanlar olmasına özellikle önem veriyordu. Kendi aramızda bu noktalara ‘ambi’ adını verdik. Bütçeyi ve yapılabilirliğini gözeterek birlikte hayata geçirdik.

Nevzat AYDIN: Ofisteki bu ambiler, mimari ve görsel farklılığın yanı sıra fonksiyonellik de barındırıyor. Örneğin asansörü toplantı odası yaptık, böylelikle her katta toplantı yapılabilecekti. Ambileri kurgularken işlevselliğini asla göz ardı etmedik, kısacası kullanılmayacak hiçbir şey yapmadık. Burayı sabah 09:00’da gelinip, akşam 18:00’da çıkılan bir yer olarak değil; iş dışında da çalışanların geldiği, beraber maç izlediği, bilardo oynadığı, kısacası birlikte keyifle vakit geçirdiği ortak alanlardan oluşan bir ofis olarak tasarladık.
Her katta başka bir organizasyon ve etkinlik alanı var. Bu bölümler oluşturulurken etkinlik-departman ilişkisi mi kuruldu? IT katında play station gibi?

Nevzat AYDIN: Dış alanlarda neyi nereye koyacağımız hemen hemen belliydi. Örneğin ofisin dış alanlarında basketbol potası, langırt ve baldökeni kullanabilirdik. Konumlandırma tercihlerini daha çok iç mekânlarda yaptık. Her katta toplantı dışında çalışanların beraber keyifli vakit geçirebileceği bir alan olsun istedik.Yemeksepeti. com’a katılan her kişinin bize bir şeyler kattığı ve bununla birlikte gelişip büyüyen bir kurum kültürümüz var. Birinin işe alınması için illa o pozisyonda 4-5 yıllık deneyime sahip olması gerekmiyor. Çalışanlarımızın özgüvenli, öğrenmeye açık ve pozitif insanlar olması bizim için daha önemli. Böyle bir ofisin içimizdeki kurum kültürünü daha iyi yansıtacağını düşündük.

Projeyi tasarlarken yemeksepeti.com ekibi bu sürece ne kadar dâhil oldu?

Nevzat AYDIN: Farklı departmanlardan fikrine, yaratıcılığına güvendiğimiz çalışanlarımızdan 4-5 kişilik bir ekibi de mümkün olduğunca bu sürece dâhil etmeye çalıştık. 
Kerem ERGİNOĞLU: Ofis çok bir özel bir alan. Standart ofisler dışında, her ofisin kendine özgü bir kimliği var. Bu kimliği iyi ve doğru bir şekilde yansıtabilmek için çalışanlarla işbirliği içinde hareket edilmesi gerekiyor. Doktor-hasta ilişkisi gibi, zaman içinde kavradıkça doğru çözümler üretmeye başlıyorsunuz.

Ofiste tanıdık bir karakter de var. Simpson'ın yer alması sürekli yemek yemesiyle mi ilgili?
Nevzat AYDIN: Katları tanımlamak istedik. Bunu yaparkende sadece düz bir metin olarak girmeyelim, görselle de ifadeedelim dedik ve yemekle çok özdeşleşmiş bir karakter olanHomer Simpson’ı seçtik.
Kerem ERGİNOĞLU: Ana kararları verdikten sonra bir arayagelerek detayları şekillendirdik ve geliştirdik. Örneğin; önce toplantı salonunun asansörde olması fikri ortaya çıktı. Duvara nasıl bir şey yapalım dedik. Önce sonsuza giden aynalar ve roket fikri vardı. En son Homer Simpson’a karar verdik.

Yemeksepeti.com aynı zamanda çok büyük ve yoğun bir organizasyon yapısına sahip. Dolayısıyla ofis çalışanları etkinliklerden ne kadar faydalanabiliyor?

Nevzat AYDIN: Böyle bir mekânda çalışmanın aidiyet duygusunu artıracağını düşünüyoruz. İlk geri dönüşler çok iyi ama mekânla ilgili sonuçları almak için çok erken, taşınalı daha bir ay oldu.

Türkiye'de e-ticaret gelişmemişken yemeksepeti.com kuruldu. Ve kısa sürede başka sektörlere ilham kaynağı oldu. Yemek sepetinin hikâyesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Nevzat AYDIN: Online alışveriş Türkiye’deyken de kullandığım şeylerdi ancak ABD’ye gittiğimde internet üzerinden paket servisle tanıştım ve insanların hayatını ne kadar kolaylaştırdığını yerinde gördüm. Türkiye gibi genç nüfuslu olan bir ülkede, paket servis ve internet gibi çok hızlı gelişmekte olan iki sektörü içinde barındıran bir modelin başarılı olacağını düşündüm. Türkiye’ye döndüğümde güvendiğim yakın arkadaşlarımla bu fikri paylaştım ve yemeksepeti.com’u kurduk, 11 senedir hizmet veriyoruz. Şu anda Türkiye’de 41 ilde, onun dışında Rusya’da ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde hizmet vermekteyiz.

Peki başka e-ticaret projeleriniz var mı?
Nevzat AYDIN: Yemeksepeti.com bünyesinden yemekle ilgili farklı projelerimiz olacak. Dışarıda yemek yeme ve restoran yorumları ile ilgili bir projemiz hayata geçiyor. Onun dışında yöresel lezzetlerden sipariş vermekle ilgili yeni bir projemiz daha hayata geçiyor. Önümüzdeki haftalar içinde bu projeleri görebiliriz.

Yemeksepeti.com OfisiKP24
https://webterra.com.ua

https://webterra.com.ua

http://onlinecasinoplanet.net