SpoFit

KP
© Raul Garcia
Engelli Destek Kampüsü (The Disability Empowerment Campus), Engelliler Merkezi olarak (SpoFit) hayata geçen, Batı Amerika’daki ilk örnek proje. İlk aşama tasarımı ve inşaat süreci ile kazanılan tecrübenin yanında tüm engelleri kaldırmaya yönelik kararlılığı ile Baldinger Architectural Studio; işlevi, çevresel faktörleri ve estetik özellikleri ile mekândan binalara uzanan yenilikçi ortamı birbiri ile buluşturmuş.

The Disability Empowerment Campus was completed with the opening of the 45,000 S.F. Virginia G. Piper Sport and Fitness Center for Persons with Disabilities (SpoFit). The campus is a first of its kind facility in the Western United States. With the experienced gained from the first phase design and construction and an ever-heightened commitment to remove all barriers, Baldinger Architectural Studio seamlessly fused function, environmental considerations, and high aesthetics into a “total environment” extending from the site to buildings.

© Raul Garcia
SpoFit, planlanan program ihtiyaçlarını ve belirtilen hedefleri yerine getirmenin yanı sıra; ister bireysel kullanıcı, bir olimpiyat atleti ister yerel spor kulübü veya bir milli takım olsun, kullanıcıların spor ve fitness etkinliklerine aktif katılımını teşvik eden bir mekân olmuş.

The SpoFit fulfills its intended program requirements and stated goals, while promoting health, wellness, and the active participation in sport and fitness activities of the widest group of empowered users; be it the individual user, the olympic athlete, a local sports club or national team. 

© Raul Garcia
SpoFit, seyirci için oturacak yerlere ve elektronik sayı tahtası bulunan iki adet kapalı basketbol sahasına sahip. Bu bölge aynı zamanda kapalı alan olarak rugby, voleybol ve tenis maçları için değerlendirilebiliyor. Ayrıca spor salonu, ayarlanabilir halkalar şeklinde sekiz yarım kortu bünyesinde barındırıyor. Spor salonu, aynı zamanda 1/8 mil uzunluğunda bir koşu parkuru görevi görüyor.

The SpoFit features two indoor basketball courts with spectator seating and electronic scoreboards. The courts are adaptable to indoor rugby, volleyball, and tennis matches. In addition the gymnasium accommodates eight half courts with adjustable hoops. The gymnasium is ringed by a suspended 1/8 of a mile jogging track. 

© Raul Garcia
7.500 S.F. Güçlendirme ve Aerobik Merkezi (7,500 S.F. Strength Conditioning and Aerobic Center), en yeni ekipmanlara kadar her türlü ihtiyacı karşılamış.

7,500 S.F. Strength Conditioning and Aerobic center feature state of the art equipment accommodates every possible need.
 
© Raul Garcia
Aquatic Center’da tekerlekli sandalye erişimine uygun, rampalı bir tur havuzu ve kolay erişilebilirlik için hidrolik asansörler, sıcaklık kontrollü terapötik havuz ve SPA konumlandırılmış.

The Aquatic Center features a lap pool with dry wheelchair access ramp, and hydraulic lifts for ease of accessibility, as well as a temperature controlled therapeutic pool and a spa. 

© Raul Garcia
Kampüsün en büyük başarısı, güvenli ve sağlıklı bir ortamda, tam hareket ve etkinlik özgürlüğü sağlayan bu “ortak çevre”. Kısa bir süre içinde kampüs, Büyük Phoenix Engelli Topluluğu (Greater Phoenix Disability Community) için kültürel, eğitimsel, sosyal, rekreasyonel ve rekabetçi spor faaliyetleri için tanımlanabilir bir merkez haline gelmiş.

The campus greatest achievement is the “total environment” affording complete freedom of movement and activity, in a safe, healthy environment. In a short period of time, the campus has become an identifiable center for cultural, educational, social, recreational and competitive sports activities for the Greater Phoenix Disability Community.
Architects Baldinger Architectural Studio
Location Phoenix, Arizona, United States
Principal Architects Ilan Baldinger, Aaron Reddy, Greg Wedge
Contractor Caliber Construction
Project Area 45,000 Square Feet Indoor Sport Center
62,000 Square Feet Disability Offices, Training Rooms, Labs and Conference center
Aquatic Center Three accessible outdoor swimming pools

Year Completed 2012
Photographs Raul Garcia