Sezgin AKSU

KP44
KP

Mimari ve İnşaat sektörü açısından 2014...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2015 için öngörüler...


2014’e dair...
Tahmin edebileceğiniz gibi 2014 yılı yaratıcılıkla dolup taşmıyordu, hala 4-5 yıl önce başlayan krizle başa çıkmaya çalışıyoruz. Fakat kriz devam ettiği halde çok şükür ki birçok firma yeni ürünler ve projelere yatırım yapmaya devam ediyor. Belki geçmişteki gibi değil ama hala kayda değer. Birçok firmanın yeni ürünlere yatırım yaptığını ancak geçmiştekinden farklı olarak belki ürünlerin daha az “kullanışsız” olduğunu, belki yüksek ölçüde ticarileştirme olanaklarını garanti edebilecek ticari olarak iş yapabilecek ürünlere yoğunlaştıklarını söyleyebilirim. Veya firmalar değişik projeler sunuyor ama sadece prototip şeklinde ki bu da Milano’daki Salone del Mobile gibi bir mobilya fuarının, hangi ürünlerin üretime geçeceği hangilerinin geçmeyeceğini anlayacağınız bir test alanı hizmeti görmesi anlamına geliyor.

Kişisel deneyimim ise, ofis mobilyası, bekleme salonları mobilyası, oturma sistemleri gibi daha çok kontrata dayalı ürünler ve daha az tekil parçalar tasarlamak. Sonuçta birçok firma cirosunu daha çok kontrata dayalı ürünler, daha az eve yönelik ürünler üzerinden yapıyor. Bu nedenle birçok şey değişti. Firmalar stokta fazla şey tutmuyorlar, bu ise son kullanıcının ürün için daha fazla beklemesi anlamına geliyor ki bir masa için 8-10 hafta beklemek çok olumlu birşey değil. Diğer taraftan gürültü gittikçe daha rahatsız edici ve sinir bozucu hale geldiği için büyük bir pazar haline gelmeye başlayan akustik panel üretimine yeni ürünler ve yeni teknolojiyle yatırım yapan Caimi Brevetti, Fantoni gibi firmalar var. Çalışma ortamının kalitesi çok çok önemli ve firmalar çalışma için uygun ortamı yaratmak için yatırım yapıyorlar. Günümüzde bir tarafta yüksek kaliteli ürünler diğer tarafta daha düşük maliyetli ama belki 1-2 yıl içinde yenisine ihtiyaç duyacağınız düşük maliyetli ürünler meselesi var.

Platone – Caimi Brevetti

2015 için...
Şaşırtıcı bir şekilde geçen yıl sorunları olacağını düşünemeyeceğim firmalar 2014’ün bitmesini bekleyemediler ve yeni ümitlerle yeni bir yıl başladı. 2015 için ne söyleyebiliriz? 2014’ten çok farklı olmayacağını düşünüyorum. Aslında 2014 fuarı sanki daha dün olmuş gibi. Birçok firma 2014’te sunulmuş olan projelere yoğunlaşmış durumda ama bu yeni projeler ve yeni yaratıcılıklar görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Kesinlikle göreceğiz. Çünkü her yıl olduğu gibi bu etkinliği bekliyoruz. Kriz ortamında bile sonuçları inanılmaz, her yıl daha fazla ziyaretçi Milano’ya geliyor çünkü insanlar yeni bir şey görmeye aç ve eğer fuar süresince Milano’da da olmazsa başka nerede bulabileceksiniz? Geçtiğimiz aylarda firmaların yeni koleksiyonları için halen kendileriyle çalışan tasarımcılara odaklandıklarını duyduk yani genç, daha az bilinen tasarımcılar için tasarımlarını önermek kolay olmayacak; çoğu firma ürün ve tasarımlarının yüksek kalitesini korumaya çalışacak. Zaten bildiğiniz tasarımcıların yerine garantisi olmayan birine niye yatırım yapılsın? Ama büyük bir fikriniz, anlatacak iyi bir hikayeniz varsa bu firmaları bile ikna edebileceğinize inanıyorum. Kendime gelince, kabul etmeliyim ki daha çok işlevsel ürünlere, kontratlı projelerde kullanılan ürünlere odaklandım. Geçmişte malzemeler, renkler vs. üzerine yapılan yoğun araştırmalar sonucunda çıkan birçok farklı proje gerçekleştirdik. Hizmet etmeye çalıştık, çalışan insanlara ofis mobilyaları, bekleme salonları gibi araçlar vermeye çalıştık. Ofis kullanımı veya kamuya açık alanlar söz konusu olduğunda bizim için çok önemli olan akustik üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu temalar üzerine daha fazla, muhtemelen ev kullanımı için olan ürünlere daha az yoğunlaşacağım ama hala her şeyi tasarlamaya devam edeceğim çünkü ben bir çocuk gibi meraklı birisiyim!

Bridge – ADDO
rbt.com.ua/remont-kvartir-pod-klyuch/

тканевые ролеты в киеве

жалюзи вертикальные купить