SASOL HQ

Geniş bir yelpazede iş birimi ve faaliyetleri olan çok uluslu petrokimya kuruluşu Sasol için tasarlanan yeni genel merkez binası, halen bulundukları Rosebank ve Johannesburg’un farklı yerlerindeki 14 binanın yerine geçmek ve Sasol kurum kültürünü birleştirmek için tasarlanmış. Son yirmi yılda hızla büyüyen firma, bugüne kadar Johannesburg merkezli tüm iş birimlerini içeren tek bir binada hiç bulunmamış. Sonuç olarak proje, bir yapıdan çok daha fazlası olmuş. Binanın şirketin özünün yansıtan, araziye yanıt veren, mimari yazılım ve sürdürülebilir tasarım alanındaki gelişmelere tepki gösteren bir tasarım olması istenmiş. Yapının iç mimarisi, daha önce dağınık halde bulunan 7500 personelin tek bir binada bulunmasına ve şirket değerleriyle iş yeri tasarımının bütünleşmesine olanak tanıyor.

Paragon Architects sunar…


Firmanın değerlerini simgeleyen logosu, binanın kavramsal tasarımı için çıkış noktasını oluşturdu. Logo, firma tarafından en iyi şu şekilde tarif ediliyor: “Merkezdeki küre kararlılığı (sağlamlığı) vurgularken altı adet dönen ‘iş birimleri’, parçaların toplamından daha büyük bir gücü sunuyor- sinerjinin gücü.”

Paragon Architects olarak bu özümsenmiş ruhu yapı formunda yorumlayabilmek için yakından inceledik, şirket yapısını binanın kavramsal tasarımı için çıkış noktası olarak kullandık. Başlangıçta konsept, farklı birimleri birbirine bağlayan düz bir çizgi olarak kurgulandı. Ancak bu hacimsel olarak fazla doğrusal görüldü ve dolayısıyla form, daha dolambaçlı bir şeye doğru evirildi; bu da birbirine daha fazla bağlanmış hacimler ve daha kolay yerleşimi beraberinde getirdi. Bu yaklaşım mülk sahibine yapılan sunumlarda çok başarılı oldu ama sonuçta işi kazanan mimariydi. Sirkülasyon ve servis çekirdeği, binayı birbirine bağlarken çeşitli alanlar...

Devamı için tıklayınız...
Этот популярный портал , он описывает в статьях про make-up.kiev.ua.
У нашей организации нужный веб сайт , он описывает в статьях про buysteroids.in.ua.
жалюзи купить