Redefine

KP55
Özgül ATAY

Yeniden tanımlamaya neden ve en önemlisi ne zaman ihtiyaç duyarız? Kullanım ömrünü doldurmuş veya kullanım dışı kalmış bir unsuru değerlendirmek için mi? Bir problemi çözmek için mi? Yoksa mevcut haliyle ihtiyaçlarımızı karşılamayan ancak yaşatılması da gereken bir değeri sürdürülebilir kılmak için mi Verimli kaynak kullanımı, bir değeri yaşatmak, ekonomi, ihtiyaçlar, güncel ve modern konuma geçiş... Hangisi? Yoksa hepsi mi? Zamanı geldiğinde mi? Yoksa her zaman mı?

Yakından görme fırsatı bulduğum Elbphilharmonie, yeniden tanımlamaya çok özel bir örnek. Yapımı çok uzun sürmüş olsa da ortaya çıkan sonuca değdiğini söylemek mümkün. Eski antrepolardan oluşan Hafen City, Hamburg’un en özel bölümüne dönüşmüş durumda ve Elbphilharmonie ile taçlanarak tamamlanıyor.

Eski bir antrepo üzerine inşa edilen Elbphilharmonie, detaylı anlatımıyla Konsept Focus Extended’da. Eski taş yapıların olanca güzelliğini hissettirirken, günümüz konforunu da sakinlerine sunan Astley Castle ve Reflection House restorasyon hikayeleri ile Konsept Focus’un diğer konuları.

Çizgiden Gerçeğe, yeniden tanımlanarak dönüşüm geçiren yapıları anlatıyor. Mimarlık Hormonu, Türk mimarlığının nasıl yeniden tanımlanabileceği üzerine fikirleri ile Hilmi Güner’i ağırlıyor. Elbphilharmonie projesinin akustik çözümünü de gerçekleştiren Nagata Acoustics, Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi’nin konuğu. Steen Eiler Rasmussen’in Yaşanan Mimari kitabının analizi, 2. Bölümü ile Kitaplık’ta. Kültürel zenginliğe sahip ekibi ve TeamUp projesi ile dikkat çeken ITO Design, Sıra Dışı sayfalarında.

Her biri yeni bir tanımlama olan Reissue, Recycle ve Upcycle… Geçmişte tasarlanıp ufak değişikliklerle yeniden kullanıcıyla buluşan, geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılan ve ileri dönüşüm özelliğine sahip tasarımlar...

KP55 sizinle buluşmaya hazır.
 
https://showroom-kiev.com.ua

https://showroom-kiev.com.ua

https://showroom-kiev.com.ua