Palette

KP62
Özgül ATAY

Renk algısı, algı ile bağlantılı diğer konularda olduğu gibi bütüncül. Fizyolojik ve psikolojik boyutların bileşkesi. Renk, her birimiz üzerinde bireysel ve genel algı oluşturuyor. Kullandığımız eşyalarda, yaşadığımız mekânlarda bireysel olarak seçimlerimizi, beğenilerimizi yansıtan veya iyi hissettiren renkleri kullanıyoruz. Kullandığımız renkler, kendimize ve çevremize yaydığımız bir mesaj. Renklerin genel algıda insanlar üzerinde aynı etkileri yaratmasının arkasındaki çok boyutlu yapı, bilimin araştırma konusu. Mekân ve insan ilişkisinde renk, estetik olduğu kadar işlevsel nitelikleriyle de tasarımın temel ögelerinden biri. Duyguları harekete geçirmek, etki yaratmak ve atmosfer oluşturmak için son derece güçlü bir araç.

“Palette” ile renk - mekân - ürün ilişkisini farklı disiplinlerden uzman görüşleriyle irdeliyoruz. Bu fikir paletinden; renk kullanımı ve bütünlüğünün, bireysel ve genel olarak insan üzerindeki etkisinin bir mekânın nasıl algılandığı ile çok ilişkili olduğu sonucu bir kez daha ortaya çıkıyor. Renk bu açıdan Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi’nin unsurları (x: akustik, y: aydınlatma, z: iklimlendirme - havalandırma) kadar görünmez değil. En az onlar kadar belki de daha fazla bilinmez olmaya aday. Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi bileşenleri, bilimsel açıdan ve matematiksel olarak açıklanabilir verilere dayalı. Oysa renk, şu anda bildiklerimizin ötesinde bir bilinmez olmayı sürdürüyor. Işıkla birleşerek bize sunduğu çeşitlilik ise müzik gibi: Sonsuz tonlamalar, kombinasyonlar, algılayanda değişken etkiler...

Renk; “Palette” kapsamında mimari, iç mimari, tasarım, psikoloji, feng shui ve renk uzmanlarının görüşleriyle huzurlarınızda. Konsept Focus, Miami sokaklarını renklendiren, altı farklı mimarlık / mühendislik ofisi ve tasarımcının iş birliğiyle ortaya çıkan Miami Museum Garage’ı sunuyor. Hella Jongerius, geçmişten günümüze kariyer yolculuğu, renk kullanımına yönelik tavsiyeleri ve kendi tasarım dilini yansıtan ürünleriyle KP sayfalarında. Bulunduğu bölgenin kendine özgü görüntülerinden olan çayır yangınlarından ilham alınarak tasarlanan Museum at Prairiefire, renk odaklı detaylarıyla Çizgiden Gerçeğe’de. Ortak paydaları renk kullanımı ve çeşitliliği olan özel tasarımlar, Ürünler bölümünde...

Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi “y” bileşeni ile STANTEC mühendislerinin görüşlerini aktarıyor. Yapay zeka ve geleceğe etkileri, mimarlık disiplinine sağlayacağı katkılar ve oluşturacağı muhtemel tehditler, mimarlık eğitiminin yapay zeka konusunda ne şekilde gelişeceği BuroHappold’dan Christopher Wodzicki’nin yorumlarıyla Mimaride Yapay Zeka’da. Otomobilitenin geleceğine yönelik projeksiyon sunan IDEO, 2. bölümünde hareketli ofislerin şehir ve çalışma hayatını nasıl değiştireceğini anlatıyor.

Kitaplık köşesinde yeni bir analiz; Kenan Özcan, John Summerson’ın “Mimarlığın Klasik Dili” adlı kitabını yorumlayarak klasik mimarinin temeline odaklanıyor.

Salone del Mobile Milano’da sergilenen, üretim açısından yenilikçi ve ürün yaşam döngüsüne yeni tanımlar getiren mobilyalar Overview’da.

Renk “Palette” ile okurla buluşurken sırada her zaman önceliğimizde olan, “Doğayla Barışık” var.

KP63’te buluşmak üzere.
Saygılarımla,

Özgül ATAY