Oyun

KP47
Özgül ATAY

“Oyun” ciddi bir iştir. Johan Huizinga

Huizinga’nın Homo Ludens kitabına göre yeryüzünde insana ait her şeyin başlangıcı oyun. Önce oyun vardı! Homo Ludens yani oyun oynayan insan bu noktaya akıllı (Homo Sapiens) ve üreten (Homo Faber) özelliklerinden yararlanarak da ulaşmış olabilir mi? Her şeyin başlangıcı olup olmadığı konusunda farklı görüşlerimiz olabilir ama içinde bulunduğumuz her şeyde bir parça oyun olduğunu yadsıyamayız. Biz büyüdükçe değişen oyun, yeni oyuncular ve yeni kurallar... Oyundan dışlanmak bir tarafa kendi oyununu yaratan ve kurallarını koyanlar... Hayatı oyun tadında yaşayanlar... Elbette yeni oyuncaklar...

Oyun, içinde bulunduğumuz döneme yakışan bir tanımlama. Ciddi bir iş olduğuna şüphe yok. Daha iyi kavrayabilmek için biraz dışarıdan, belki biraz da yukarıdan bakmak gerekebilir. İşte o yüzden tam da bu dönem böyle bir bakışın yakalanabileceği zaman dilimiyle örtüşüyor. Bu zaman dilimini en çok yaşadığımız mekânlar olarak oteller Hasan Mingü ve Gülfem Kararer’in yaklaşımlarıyla şekilleniyor. Oyun, Ayhan Sicimoğlu’nun renkleri ve formatsızlığıyla yeni bir boyut kazanıyor. 

Tasarım “oyun” hali ile karşımıza çıkıyor. Yakın gelecekte oyunun kurallarını değiştireceğini bugünden haber veren 3D print teknolojisi mercek altında. Üç boyutlu yazıcı ile yeni nesil alçı üreten ve ürününü teknoloji ile daha da geliştiren Deniz Karaşahin’le röportajı, farklı disiplinlerden görüşler takip ediyor. Sıra Dışı renkli ve eğlenceli tasarımlarıyla Markus Benesch’i ağırlıyor. Yeni oyuncuları oyuna hazırlayanlar adına akademisyen görüşü Tansel Korkmaz’dan. Teknolojik ve modern dünyanın tüm dayatmalarına kendi duruşu ile cevap veren Hindistan’ı Gezi Notları’nda Mehpare Evrenol anlatıyor. Çizgiden Gerçeğe, iki farklı oyun mekânını, mimari ile oyunu birleştiren tasarımlarıyla sayfalarına taşıyor.

Ciddiyetle hazırlanmış bir “oyun” sayısı oyuna girmek için sizi bekliyor.

Yeni bir oyuna var mısınız? Cevap evet ise kaybedecek zaman yok. Haydi başlayalım!
Узнайте про полезный web-сайт на тематику Пептиды купить https://buysteroids.in.ua
дизайн квартир киев

ремонт офиса под ключ