Oğuz BAYAZIT

KP49
KP

Mimari ve İnşaat sektörü açısından 2015...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2016 için öngörüler...

2015’e dair...

2015 yılındaki en önemli gelişmelerden biri, eski binaların tekrar devreye sokulması ile ilgili süreçlerin hızlanması idi. Birbirini takip eden yüksek katlı yapılar inşa etmek yerine İstanbul’daki bazı eski yapılar yeniden işlevlendirilerek kullanılmaya başlandı. Biz de bunların en önemlilerinden olan ve uzun zamandır merakla beklenen Bomonti Bira Fabrikası’nda birbirinden farklı bir takım roller üstlendik ve projemiz Eylül ayında tamamlandı.

Piyasalardaki belirsizliklerden dolayı 2015 yılında askıya alınan, yatırım kararı durdurulan birçok proje oldu. Şartların sertleşmesi ve sektörün durgun hale gelip zorlaşmasından dolayı projelerin daha doğru olması, projelerin içindeki hesapların doğru optimizasyonlarla ortaya konulması daha değerli hale geldi. Eskiden yatırımcıların büyük kısmı “Biz bu projeyi bir an önce bitirelim, işletme sürecinde elde edilecek kar ile yatırımı karşılayacak kaynak ortaya çıkacaktır.” diye düşünürken şimdi artık “Doğru ve etkin projeyi oluşturalım, planlama aşamasında tüm yatırım bütçesi netleşmeli.” demeye başladılar. Bunlar aslında bizim uzun yıllardır altını çizdiğimiz, iddia ettiğimiz, özellikle yapı fiziği anlamındaki, elektrik-mekanik entegrasyon konusunda proje üzerindeki alt başlıkları daha önemli hale getirdi. Bu sene bitirdiğimiz Kunt/Kat Mekatronik projesi ve şu anda devam ettiğimiz Eren Holding Metropol projesi de bunun örneklerindendir. Artık standart, sadece estetik ögelerin ön plana çıktığı projeler değil, gerçekten fonksiyonları etkin çalışan, altyapısı doğru kurulmuş, işletme maliyetleri düşünülmüş, ileride bakım gerekliliği azaltılmış projeler, personelin ergonomisi ve bireysel performansını artırıcı ofis içi çözümlere ihtiyaç duyuluyor ve daha çok bu tür projeler talep ediliyor. Teknoloji, çalışma koşulları, farklı kuşakların davranış biçimleri mimariyi doğrudan değiştiren konular. Örneğin son yıllarda ofis projelerinde kişi başına kullanım alanları oldukça küçüldü. Kişi başına 6 - 8 m² kullanım alanlarına inmeye başlandı; hatta üst düzey yönetici odaları bile 14 - 16 m² seviyelerine indi. Ofis alanlarını küçülttüğünüzde oradaki bir takım konfor koşullarının artması gerekiyor. Bir ofisin işitsel, görsel ve iklimsel konforunun artması doğrudan çalışan mutluluğuna ve verimine yansıyor. Bizim bu yıl gerçekleştirdiğimiz Amgen, Dow Chemical, BASF projeleri bu konunun iyi örneklerinden oldu. Bütün bunlar, bu tip projelerin doğru hesap modelleri ile yapılması gerektiğini ön plana koyuyor.

Delimonti, Bomontiada, İstanbul

2016 için...
Bence 2016 yılı, yapı sektörü ve mimari gelişimler açısından 2015 yılının bir tekrarı olacak. Ekonomik anlamda değil, yaklaşım anlamında… Biraz önce söylediğim konular 1 Ocak itibarı ile başlamadı. Özellikle bahar aylarından itibaren bu çalışmalar hız kazandı diyebilirim. Biz yatırımlarını erteleyen, yatırım yapmak istemeyen şirketlere bir rapor hazırlıyoruz. Yatırım yapmanın doğru vakti olduğunu düşünüyoruz. Çünkü belirli bir bütçede yatırım yapmak isteyenler açısından bakıldığında, satın alma güçleri arttı, tamamlayıcı konular önem kazandı, insanlar daha planlı, daha doğru projeler yapmak istiyorlar. 2016 yılında da bunun benzerleri olacak. İstanbul’un eskiyen yüzünün farklı işlevlerle yeniden kent hayatına katılması lazım. Yeni yılda İstanbul için çok önemli bir projeler olan Fındıklı ve Galata projelerinin yapım süreçleri başlayacak. Bu tip projeler herhangi bir projeye göre çok daha titizlikle ele alınması gereken projeler oluyor. Hızlı kararlar değil, uzun etütler gerektiriyor. Yeniden hayata kazandırılan bu tür yapıların hem şehrin hafızası, hem de kent kültürü açısından öneminin büyük olduğuna inanıyorum.

Proje sürecinin içinde sürekli önemine dikkat çekme istediğim nokta, tüm oyuncuların eşit olarak devreye girdiği entegre projelerle doğru sonuca gidilmesi konusu. Bir tarafı önde olup diğerlerinin ihmal edildiği projeler tamamlansa bile, ya dönüşüm ihtiyacı duyacaklar ya da bazı ek yatırımlar yapılması gerekecek diye düşünüyorum.

2016’dan bir de dileğim var. Özellikle son yıllarda genç mimarların sektördeki dalgalanmalardan çok etkilendiklerini düşünüyorum. Onlar için daha sabit ve düzenli bir çalışma ortamı yaratılması gerekiyor. Yaptıkları projelerin, çalıştıkları firmaların daha öngörülü, daha planlı, uzun vadeli hedeflerle çalışıyor olmaları lazım. Benim 2016 yılındaki endişelerimden bir tanesi, bizim sektörümüzdeki mimar, tekniker, teknisyen gibi doğru personel açığının artması. Eğer az önce bahsettiğim gibi, doğru süreçlerle yönetilen projeler artarsa eminim bu sayede çok daha iyi şartlarda istihdam yaratılır ve bu da sektörün hem personel hem de yapılan iş anlamındaki kalitesini artırır.

Kat Mekatronik Çatalca Fabrika ve Yönetim Binası, İstanbul
В интеренете нашел авторитетный сайт про направление https://buysteroids.in.ua.
kinder-style.com.ua/girls/pizhamy-dlja-devochek/

боди для девочек цена