Ofis Mekân - Group T Tasarım

KP43
KP

● Tasarımı etkileyen dinamikler ve çıkış noktanız ne oldu?

Bilindiği gibi Etisan teknoloji tabanlı bir yazılım firması. Firma modern ve yenilikçi karakteriyle teknolojik buluş ve yenilikler kapsamında çeşitli çalışmalar üretiyor. Firma sahibi Mert Bey’in çağdaş ve dinamik yapısı ve kendine özgü fikirleri tasarım yaklaşımlarımızda çok zihin açıcı oldu. Özünde bir dönüştürme çabası olarak değerlendirilebilecek çalışma; mevcut bir yapının firma kurumsal karakterine uygun teknik ve teknolojik, dinamik bir çalışma ortamına dönüştürülmesi olarak görülebilir. Mevcut yapının sahip olduğu iki katlı insancıl ölçeği bu noktada iyi bir başlangıç değeriydi. Binaya sonradan yapılan eklemeler özellikle vurgulanarak dairesel mekândan patlayan çalışma birimleri metal konstrüksiyonla oluşturularak dinamik etki arttırılmaya çalışıldı. Zeminden koparak yüzen bu modüller çalışma ofisleri ya da toplantı mekânları olarak düzenlendi ve genel dolaşım alanlarından özellikle ayrıldı.

Mobilya ve donatılarda yenilikçi anlayışı destekler nitelikte malzeme ve dokular kullanıldı. Renk teması genel monokrom anlayışın içerisinde kullanılan teknolojik bir kromatik renk ile vurgulandı ve işin içeriğine dair göndermeler sağlanmaya çalışıldı. Etisan’ın çalışma prensipleri ve felsefesinin, bu iki katlı hümanist ofiste dinamik bir teknolojiyle buluşarak, ölçeği kaçmış günümüz şehircilik ve yaşam biçimlerine olumlu bir örnek oluşturabilmesini umuyorum.
Group T Tasarım

● Yeni ofis için ‘olmazsa olmaz’larınız nelerdi?

En önemli olmazsa olmazımız, elbette çalışanlarımızın her sabah çalışmaktan zevk aldıkları, estetik olarak hoş görünen bir ofise, mutlu gelmeleri. Ofisin teknolojik altyapısını kendimiz kurguladığımız için, her noktada fonksiyonel biçimde teknolojinin kullanılmış olması hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor, bu da bizim için vazgeçilmez bir durum. Estetik ve sanatsal bazı unsurlar da kendimizi gerçekten ayrıcalıklı hissettiriyor, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz detaylar var, hatta ofisimize gelen misafirlerimizin her seferinde başka bir detay keşfediyor olması da işimizde olduğu gibi ofisimizdeki farklılığımızı yansıtıyor.
Etisan

● Tasarım sürecine hangi aşamalarda ve nasıl katkıda bulundunuz?

Tasarım aşamasında Mert Özgün ve ben adeta mimarlarımızı “Durun bunu da yapmayalım artık!” diyecek noktaya getirdik. İnşaat aşamasına geçtiğimizde hâlâ tasarımlarımız donmamıştı ve değişiklikler yapılıyordu, elbette bu 5 ay gibi kısa sürede bitirdiğimiz inşaat faaliyetlerini çok sekteye uğratıyordu. İlk render’lar çıktığında Mert Bey ile birbirimize baktık ve aynı anda “Ben de tam böyle hayal etmiştim.” dedik. Tasarım aşamasında ne kadar fikir verdiğimizi buradan çıkarabilirsiniz.

Binaya saplanmış küp ofisler, binadan ayrı duran cam küp içindeki döküm merdiven, dış mekânda Centre Pompidou’dan esinlenilmiş fonksiyonel silindir küpler, asma çardak, gabion bahçe duvarları gibi bir çok noktada realizasyonu oldukça zor olan fikirler…
Etisan


● Uygulama aşamasında en çok hangi noktalarda zorlandınız?

Uygulama aşamasında özellikle her detayın özgün çözümler içermesi ve standart anlayışla çözülememesi, detaylı bir çalışmayı gerektirdi. Yapı referanslı sabit mobilya çizim ve imalatları, teknik altyapı ile buluşurken mevcut bir yapının dönüştürülmesi işi de bu süreçte dikkatle ele alınan konular oldu.
Group T Tasarım

● Ortaya çıkan sonuçla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? Yeniden yapma şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Sonuç olarak kullanıcı ve tasarımcıların ortak çabası ve katılımıyla gerçekleşen bir süreçte, ortaya çıkan yapı kendisi ve çevresi için olumlu bir referans olarak değerlendirilebilir. Yapının dönüşüm sürecinin, şehirli ve modern oluşun alt anlamlarını doğru aktarması bakımından başarılı buluyorum. Bu bağlamda yapıyı bir bütün olarak ele alabilmiş olmayı umuyorum. Binanın iç-dış tutarlılığı ile kullanıcılarına enerji ve keyif verebileceğini ayrıca günümüzde eksikliğini hissettiğimiz estetik ve düşünce kayıplarında olumlu katkısı olabileceğine inancımız tam. Projeyi yeniden yapma şansımız olsaydı tam olarak aynısını yapardık.
Group T Tasarım


● Çalışanlar, iş ortaklarınız ve konuklarınızın yeni ofisle ilgili değerlendirmeleri nasıl oldu? Ortaya çıkan sonuçla ilgili kişisel değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

İlk zamanlar gerçekten bir açık alan sergisinde bir eseri tanıtır vaziyette buluyorduk kendimizi.

Beğeni ve merak çok yüksek elbette, tüm toplantı ve görüşmelerimiz öncesinde her daim bir es verilerek ofisimizin ne kadar güzel ve değişik olduğu konusunda övgü almak çok güzel. Hepsinin ötesinde mekânların insanların yansıması olduğuna inanırım; yaptığımız iş tasarım işi olmamasına rağmen bu ofis, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza yaptığımız işi ne kadar iyi yapacağımızı anlatıyor. Çünkü burası bir plaza katı veya iş merkezi değil, kendine has bir mekân ve bizi kendimizi anlatmakla alakalı birçok zahmetten kurtarıyor.
Etisan

У нашей фирмы интересный сайт , он описывает в статьях про лучшие предложения в интернете http://gss.com.ua/
Этот полезный блог со статьями про недорогие телевизоры http://gss.com.ua/tovary/tv-audio-video/televizory
У нашей фирмы популярный веб сайт с информацией про интернет магазин дешевше http://gss.com.ua/tovary/tv-audio-video/televizory/televizory-lg/item/54-deshevshe-net-ua-internet-magazin-televizory-lg