Ofis - Lego - Oso Mimarlık

KP44
KP


Oso Mimarlık

● Tasarımı etkileyen dinamikler ve çıkış noktanız ne oldu?

Bizim tasarımlarımızı etkileyen–yönlendiren en önemli faktör; mekân tasarımının firmanın kurumsal kimliği ile en üst düzeyde örtüşmesidir. Yani aidiyet bağı… Bu his ve duygu ne kadar kuvvetli kurulursa, mekân içerisinde yaşayan kişiler, bulundukları ortamı o kadar sever, benimser ve mutlu olurlar. Bu fikirden hareketle, firmaya ait bazı karakteristik unsurları ofis tasarımına entegre etmeye gayret ettik. Bunlar “Lego Brick” formundan esinlenilen tavan formu ve aydınlatmalar, duvar ve cam yüzeylerde kullanılan “Lego Minifugure” imajları ile firmanın kurumsal geçmişine ait tarihsel imajlardır. İlave olarak, bize göre, Lego ürünlerinin renkli ve eğlenceli dünyası, markanın kendi ofisinde de devamlılık gösterip, benzer ambiansı yakalamalıydı. Bu sebeple renk kullanımı özellikle bu projede önem verdiğimiz bir tasarım ögesine dönüşmüştür.

Lego

● Yeni ofis için ‘olmazsa olmaz’larınız nelerdi?

Öncelikle firmamızın kurumsal duruşunu yansıtmalı ve tabii ki Lego kalitesine yaraşır bir düzey ve nitelikte olmalıydı. Akabinde ise bizim ihtiyaç programımız çerçevesindeki taleplerimiz yani, açık ofis düzeni ve müdürler için özel odalar, toplantı odaları vb. ihtiyaçlarımızın karşılanması bizim için oldukça önemliydi.

● Tasarım sürecine hangi aşamalarda ve nasıl katkıda bulundunuz?

Genel anlamda bu sürece ciddi bir müdahalemiz pek olmadı. Çünkü iyi bir işbirliği ve uyum içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Konsept sunumlarda elbette bazı yorumlarımız oldu ancak bu süreci oldukça hızlı ve sorunsuz tamamladık diyebilirim.


Oso Mimarlık

● Uygulama aşamasında en çok hangi noktalarda zorlandınız?

Ofisin bulunduğu binadaki kat yükseklikleri maalesef çok rahat ve yüksek olmadığı için, tavan yüksekliklerinin maksimize edilmesi bizim için önemli bir kriterdi. Bu maksatla özellikle elektro-mekanik altyapılar oldukça kompakt ve hassas çizgide koordine edilmiştir.

● Ortaya çıkan sonuçla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? Yeniden yapma şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Konsept aşamasında resepsiyon bankosu için farklı bir banko tasarımı hazırlamıştık. Tamamı farklı renklerdeki “Lego Brick”lerden oluşan bir banko idi. Yani büyük ölçekli bir oyuncak hissi yaratıyordu. Bizce ofisin kurumsal kimliği ile de oldukça uyum içerisindeydi. Ancak fazla renkli bulunması sebebi ile işveren tarafından onaylanmadı. Eğer tekrar yapma şansımız olsaydı, bu bankoyu kesinlikle kullanmak isterdik.


Lego

● Çalışanlar, iş ortaklarınız ve konuklarınızın yeni ofisle ilgili değerlendirmeleri nasıl oldu? Ortaya çıkan sonuçla ilgili kişisel değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Genel itibari ile öncelikle biz çalışanlar oldukça memnunuz. Nitelikli ve konforlu bir mekânda bulunduğumuzu hissediyoruz. Özellikle açık ofis tavanındaki akustik önlemler, bizler için oldukça önemli olan konfor şartlarını karşılıyor. Ayrıca, gelen ziyaretçilerimizden de benzer tepkiler alıyoruz. Onlar da oldukça beğeniyorlar
Этот авторитетный интернет-сайт на тематику онлайн игры рпг alex-games.net
В интеренете нашел авторитетный портал про направление заработок на играх www.alex-games.net/
Нашел в интернете интересный веб сайт на тематику deshevshe.net.ua www.gss.com.ua