Ofis - Hilti Türkiye - CN Mimarlık

KP42
KP


● Tasarımı etkileyen dinamikler ve çıkış noktanız ne oldu? 

Son dönem araştırmalarına göre günümüzde çalışanlar iş yerlerindeki vakitlerinin ancak yüzde 38’ini masalarında geçiriyorlar, kalan yüzde 62’lik zamanda ise diğer çalışanlarla etkileşim halindeler. Ofis içi mobilizasyon hem yeni dinamik çalışma prensiplerinden besleniyor hem de gelişen iletişim teknolojileri ve kablosuz ağlardan. Artık teknoloji her yerde çalışabilmeyi olanaklı kılıyor.

Çıkış noktamız, Hilti çalışanlarının bu yeni düzenin tüm olanaklarından faydalanabildiği, ofis içi trafiği destekleyen dinamik bir kurgu yaratmaktı. Bunu yaparken Hilti ruhunu ve tabi ürünlerini de işin içine katmak ve mekânı eksiltmeden kullanmak ana hedeflerimizden oldu.

Dolayısı ile ofiste statik kişisel alanlara geleneksel düzende olduğu kadar yer ayırmaktan ve mekânın heyecan verici boşluğunu odalar ile bölüp sınırlandırmaktansa, boşluğu olduğu gibi bırakmayı ve çalışanlara her yerde farklı düzenlerde çalışabilecekleri istasyonlar kurmayı uygun bulduk. Hilti ruhunu hemen girişten itibaren yansıtabilmek için ürünleri beklenmedik biçimde kullanmaya çalıştık. Hilti’nin inşai kimliğine uygun biçimde mekândaki brüt beton yüzeyleri olduğu gibi bıraktık ve herhangi bir tesisat malzemesini gizlemeye çalışmadık. Tüm montaj detayları mümkün olduğunca görünür biçimde çözülerek dürüst bir yaklaşım benimsendi.
CN Mimarlık

● Yeni ofis için ‘olmazsa olmaz’larınız nelerdi?

Yeni ofisimizin tasarımına başlarken çağdaş, dinamik, şeffaf ve aynı zamanda Hilti ruhunu yansıtan bir ofis düşüncesiyle yola çıktık. Bu noktadan hareketle ana hedeflerimiz, “yeni ofis” anlayışını Hilti’nin mevcut çalışma kurgusuyla entegre etmek, mekânı her anlamda iyi değerlendirmek ve Hilti ürünlerini kullanarak Hilti’nin farkını ortaya koymaktı.

Hilti’nin her inşai faaliyette söyleyecek çok sözü var. Bu bağlamda konseptimizi “yapı” üzerine kurduk ve çok incelikli çözümlerden kaçındık. Şantiyelerde olduğu gibi yalın ve pratik detayları tercih ettik. Kablosuz teknoloji sayesinde neredeyse tamamı açık, ortak mekânı bol, etkileşime ve çalışırken eğlenmeye olanak sağlayan bir ofis anlayışını mümkün kıldık.
Planlama açısından, bir yandan ortak alanlar, çakışma noktaları, ofis içi trafiğin ve paylaşımın teşviki gibi işbirliğini arttıracak önlemler almaya, diğer yandan herkesin kullanımına açık sessiz odalar ve dinlenme mekânları ile kişisel alan imkanı sunmaya özen gösterdik.

Hilti’nin kurumsal anlamda çok önem verdiği şeffaflık ise mimariye, açık ofis düzenin radikal biçimde uygulanması şeklinde yansıdı. Öyle ki ofiste ben de dahil olmak üzere kimsenin kişisel odası yok. Bu bağlamda yeni ofisimizin ana fikrini “kimse bir şeye sahip değil, herkes her şeye sahip” olarak özetleyebiliriz.
Hilti Türkiye

● Tasarım sürecine hangi aşamalarda ve nasıl katkıda bulundunuz?

Ofisin dizaynına başlamadan önce tasarım planlarını çalışanlar ile paylaştık ve onların görüş ve önerilerini aldık. Bu alanda ayrıca farklı departmanlarda çalışan bir ekip oluşturduk. Bu ekibin amacı tüm farklı departmanlarda çalışanlardan yeni ofis hakkında beklenti ve görüşlerini almak, ortak karar ile değerlendirilmesini sağlamak, bunlara göre aksiyona geçmekti. Dolayısıyla ofis tasarımındaki birçok detayda çalışanlarımızın da fikirlerini yansıtmaya çalıştık. Örneğin langırt masası tamamen çalışanlarımızın yeni ofiste görmek istediği bir eğlence aracıydı. Dolayısıyla çalışanlarımızın görüş ve önerileriyle oluşturduğumuz, onların beğeni ve isteklerini karşılayan ve haliyle de çalışmaktan çok memnun oldukları bir ofis tasarladığımızı söyleyebiliriz.

Çalışanlarımızın rahat bir çalışma ortamına sahip olmaları için neredeyse tüm detayları yeni ofise entegre ettik. Örneğin siesta odası, özel toplantı odaları, eğlence odaları gibi aklınıza gelebilecek tüm alanlar çalışanların kişisel kullanımına açık. “Great Place to Work Turkey” (Türkiye’nin En İyi İşverenleri) değerlendirmesinde 50-500 arası çalışanı olan şirketler kategorisinde bu yıl 9. sırada, 2013 yılında da 12. sırada yer almamız da çalışanlarımıza verdiğimiz değerin en büyük kanıtı.

Yine çalışanlarımızın memnuniyetini sağlamak adına ofisin konumu için birçok alternatifi değerlendirdik. Ofis lokasyonunu belirlerken de çalışanların ulaşabileceği bir lokasyon olmasına önem gösterdik ve mevcut ofisimize göre daha merkezi bir yer olmasını tercih ettik. Bunun için de şu an yeni ofisimizin konumlandığı Ataşehir’de bulunan Ağaoğlu My Office’i seçtik. Kullanım alanı olarak normal kat için 933 metrekare, asma kat için 140 metrekare ve teras için 116 metrekare olmak üzere toplamda net 1.200 metrekare alana sahip bir ofisimiz var. Üst katta sadece asma katımız bulunuyor ve orayı da çalışma alanı olarak kullanıyoruz.
Hilti Türkiye
 


● Uygulama aşamasında en çok hangi noktalarda zorlandınız?

Tasarım ve proje kısmına ne kadar çok emek harcasanız da iş uygulamaya geldiğinde mutlaka ters giden şeyler, öngörülememiş noktalar ortaya çıkar. Bunları çözmek de işin stresli ve aynı zamanda zevkli bir parçasıdır aslında.
Ne mutlu ki bu süreçte büyük terslikler yaşamadık. Ancak yine de stresli zamanlarımız oldu, zira tasarımda kısıtlı süreler dolayısı ile telafisi çok zor olan cüretkar imalatlar vardı. Özellikle iki sıra dışı uygulamamız bizim için unutulmaz oldu. Girişte resepsiyon bankosunu oluşturan brüt beton parçasının imalatı sırasında kalıp yapılıp beton döküldükten sonra sonucu beklemek çok stresliydi. Tam istediğimiz gibi bir blok elde edebilecek miydik, herhangi bir yerinde bir hata olacak mıydı, merak konusuydu. Çünkü onun yıkılması ve yenisinin tekrar yapılması bizi çok zorlayacaktı.

Aynı şekilde resepsiyon bankosunu üzerinde, 4 Hilti dübeli ile tavana asılmış olan 1 ton ağırlığındaki beton blok parçaların vinç olmadan yerleştirilmeleri de heyecan vericiydi.
CN Mimarlık
 
● Ortaya çıkan sonuçla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz? Yeniden yapma şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?
 
Bu tip bir ofisi tasarlamak için de talep etmek için de öncelikle açık fikirli olmak gerekir. Hilti’nin yöneticileri de bizimle benzer doğrultuda düşünmeseydi bu proje gerçekleşemezdi. Ortaya çıkan sonuçla kendi adımıza gurur duyuyoruz ve çalışanların mutlu biçimde tüm mekânları kullandıklarına dair geri bildirim aldıkça çok mutlu oluyoruz.

Hem tasarım hem de uygulama süreci yoğun ama çok zevkli geçti. Daha önce de belirttiğimiz gibi büyük terslikler yaşamadık. Süreç içerisinde değiştirmek istediğimiz kısımları zaten o esnada çözdük. O anlarda Hilti’nin desteğini de göz ardı etmemeliyiz. Birlikte her anlamda tatmin olduğumuz bir çalışma gerçekleştirdik.
CN Mimarlık
 

 
● Çalışanlar, iş ortaklarınız ve konuklarınızın yeni ofisle ilgili değerlendirmeleri nasıl oldu? Ortaya çıkan sonuçla ilgili kişisel değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Yeni ofisimizi, çalışanlarımızın memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilecek şekilde tasarladık. Ofiste özel toplantılar için ve mahremiyete ihtiyaç duyulduğunda bunu sağlamak adına farklı boyut ve kurgularda birçok toplanma ve odaklanma alanı tüm Hilti çalışanları için hazır bulunuyor. Çalışanların dinlenme ve eğlenmelerine yönelik olarak ise kullanıma açık geniş bir mutfak, bir oyun alanı, plug-in istasyonunu da barındıran bir rekreasyon alanı ve bir siesta odası tasarlandı. Dolayısıyla çalışanlarımızın öğle yemeği aralarında, dinlenme saatlerinde ve isteyenler için mesai saatleri sonrasında rahatlayabilecekleri, dinlenebilecekleri bir ortam oluşturuldu. Bu da onların hem daha verimli hem de daha dinamik çalışmalarını sağlıyor.

Çalışanlarımızın hepsi, motivasyonlarını artıracak dinlenme alanları ve geniş cam konseptiyle ferah ortamlar sunan, sıra dışı ve eğlenceli bu ortamda çalışmaktan oldukça memnun. Ayrıca bizi ziyarete gelen konuklarımız da ofisimizi çok renkli, samimi ve farklı bulduklarını söylüyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

Hilti Türkiye açık ofis konseptiyle aynı zamanda Hilti Group’un ofisleri içerisinde bir ilk olma özelliğine sahip. Hilti Group’a fikrimizden bahsettiğimizde çok beğendiler ve çok etkili olacağına bizim kadar onlar da inandılar. Bu değişim için bizi desteklediler. Dolayısıyla herkesin beğendiği ve övgüyle bahsettiği bir çalışma ortamına sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

En başta da söylediğim gibi ben de dahil olmak üzere kimsenin kişisel odasının bulunmadığı “kimse bir şeye sahip değil, herkes her şeye sahip” ana fikri ile dizayn edilen bu ofisimizde, çalışanlar arasındaki ilişkiler hem daha sağlam hem de daha interaktif hale geliyor. ■
Hilti Türkiye
http://steroid-pharm.com

реклама в facebook