Murat YILMAZ

KP49
KP

Mimari ve İnşaat sektörü açısından 2015...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2016 için öngörüler...

2015’e dair...

2015 aslında bence tüm dünya açısından bir dönüm noktasıydı, bir kavşaktı. 2015’te öngörüleri alt üst eden iki olay oldu ve bu olaylar her şeyi etkiledi. Enerji ve politikanın mesleğimizi ne kadar etkilediğini göstermek için özellikle bu iki örneği veriyorum. Birincisi petrol fiyatlarının düşmesi. Bunun bu kadar önemli bir etki olacağını, bu olayın bütün dünyayı bu kadar etkileyebileceğini açıkçası öngöremedim. Bizim hedef pazarımız önümüzdeki 4 yıl için Rusya idi. Çünkü potansiyeli var, gelişmekte olan bir ülke, enerji kaynakları çok güçlü. Fakat şu anda en az 2-3 yıl, belki 5 yıl durağan bir pazar olacağını düşünüyorum. İkincisi de seçimlerdi. Kendi açımdan öngörüm 7 Haziran seçimleri, ardından 3-4 yıllık bir koalisyon dönemi sonrasında 2019’da herhangi bir partinin tek başına iktidarıydı. Çünkü geçmişte bu hep böyle gerçekleşti. Benim 4 yıl diye düşündüğüm geçiş dönemi 6 ayda yeni bir seçimle bitti. Biz kendimizi 4 yıllık geçiş dönemine hazırlamıştık. Bu dönemde Türkiye’deki işlerimizin yanı sıra yurt dışında iş potansiyelimizi arttırarak yurt içi ve dışını paralel yürütmek ana stratejimizdi. 2015 yılındaki bu iki gelişme biri negatif biri geçiş döneminin kısalması ile pozitif gerçekleşti ve bence ikisi birbirini nötr konuma getirdi, dengeledi.

Bunun yansıması ne oldu dersek; hakikaten 2014 ve 2015’in başında piyasa çok büyümüştü. 2015 biraz toparlanma ve kontrollü büyüme, tekrar yeşerme için biraz budama yılı oldu diyebilirim. Nakit ve faizdeki bir takım etkenler, alım satımdaki aktörler ve belirsizlik bütün yatırımcıları aslında biraz durmaya veya kontrollü davranmaya zorladı. Beni en çok sevindiren ise tüm bunlara rağmen Türkiye’de ticaret sektörü, inşaat sektörü en zor zamanlarda dahi kendi yağıyla kavrulmayı, ayakta kalmayı bence öğrendi. 2015’in bunun bir testi olduğunu düşünüyorum. Yoksa daha büyük hasarlar görebilirdik. Yakın coğrafyada bunca sıkıntı varken bizim hala ayakta kalabilmemiz bence büyük bir başarı. En basit örneği çevremizdeki bütün ülkelerde dolar yaklaşık iki katına çıkarken bir tek bizde %25-30 dolaylarında bir artış var. Bu bile kendi iç dinamiğimizin ne kadar etkili olduğunun bir göstergesi. Bunların mimarlıkla ne ilgisi var? Öyle çok ilgili ki. Bunları eğer anlayamazsanız, öngöremezseniz mesleki olarak da nasıl yönlendirmeniz gerektiğini bilemezsiniz.

Dome açısından, 2015’te neden ve ne kadar büyüdüğümüzü ve nasıl daha verimli çalışabileceğimizi sorguladık. Nereye gideceğimizi, ve nereye gitmemiz gerektiğini bilemediğimiz bir noktaya gelmiştik. Durduk, hem kendimize hem piyasaya iş geliştirme boyutunda tekrar baktık. İş yapmakla o işi yapan insanları yönetmek; mimarlık yapmakla yöneticilik yapmak bambaşka konular. O nedenle 2015’te çok ciddi bir yönetim danışmanlığı hizmeti aldık. Daha iyi yönetmek, idari ekibin oturtulması ve 100 kişilik ekibin bir partner sistemiyle yönetilmesi konusunda ciddi bir adım attık. Geleceğimizin nasıl olması gerektiğini gördük, toparlandık ve şimdi nereye gittiğimizi ve nasıl gideceğimizi biliyoruz. Benim açımdan 2015’e girerken ve ortasındayken en önemli sorun “100 kişiyi yönetemiyoruz, fazlasını nasıl yapacağız?” psikolojisiydi. Şu anda “Partner yapısıyla biz daha da büyüyebiliriz. Daha iyi ve daha kaliteli işler yapabiliriz.” güveni ile bakıyorum bundan sonrasına. 2016’nın Nisan ayında da Dome Partners A.Ş. sistemine geçiş yapacağız. Hem uzun zamandır beraber çalıştığımız arkadaşlarımızla hem de beraber çalıştığımız partner firmalarla resmi ortak olacağız. Bu bizim açımızdan çok önemli bir adım. Parçalanarak azalmak yerine birleşerek büyüyeceğiz.

NEF Topkapı, İstanbul

2016 için...
Önümüzdeki süreçte, Türkiye’de kentsel dönüşüm projelerinin artması gerekiyor. Çünkü başka bir üretme pozisyonu kalmadı. İkinci olarak, finansal kısımlar iyice realize olduğu için daha çok bankaların ortak olduğu, çok ortaklı büyük yatırımcıların oyuna girdiği daha güçlü projeler gündeme gelecek gibi görünüyor. Bu açıdan büyük proje pazarı yine güçlü olacak diyebilirim. 2014 ve 2015’te her ne kadar kriz yönetme deneyimleri kazanmış olsak da sektör biraz hasar aldı. 2016’yı bu hasarı toparlama, temizleme, düzenleme dönemi olarak; 2019 sonunu ise ilerlemenin hızlanması olarak görüyorum. Çünkü her firma 2015’te durdu. Herkes “Ne yapıyoruz, ne olacak?” sorusunu sormaya başladı. Şu anda bu soruların cevabını düşünmüş olarak 2016’da daha doğru bir şekilde yürüme şansımız var.

Yurt dışı pazarına bakarsak; 2014’te iki alternatif vardı. İlki enerji ve büyüme açısından Rusya ve İran’dı. İkinci olarak Çin ve Hindistan. Rusya ve İran bize daha yakın olduğu ve ilişkilerimiz daha güçlü olduğu için 2012’den beri önceliğimizdi. Oraya yatırım yaptık. Rusya enerji sektöründen dolayı 2019’a kadar ancak toparlanır diye düşünüyorum. Bugün petrol fiyatları artmaya başlasa bunun yansıması en az 2-3 yıl sürer. Ekonomisi petrole dayanmayan, onun yerine insan gücü yüksek iş üretebilen ülkeler olarak Hindistan ve Çin öne çıkıyor. Çin biraz daha farklı bir pazar ve Hindistan daha olabilir gibi görünüyor bize. Yeni bir pazar oluştururken kendi açımızdan bir yöntemimiz var. Önce gidip potansiyeline bakıyoruz. Sonra mutlaka yerel bir ortak bulmaya ve yerel iş geliştirmeye çalışıyoruz. Afrika ve Hindistan şu anda potansiyel pazarlar olarak biraz daha öne çıkmaya başladı. Afrika’da zaten projelerimiz vardı. Hindistan’da önce iş geliştirme potansiyeline bakacağız.

Global bir oyuncu olmak çok önemli. Türkiye’de iyi iş yapabilmenin yolunun mutlaka global pazarlarda iyi işler yapmaktan geçtiğine inanıyorum. Geçtiğimiz 3 yılda Rusya’da, Kazakistan’da iş yaparak edindiğimiz deneyimler Türkiye’de daha başarılı olmamızı sağladı. Yurt dışı iş payımızın en az %20-30 düzeyinde olması gerektiğini düşünüyorum. 2016 için bu oranı korumak önemli önceliklerim arasında yer alacak.

Metropol, İstanbul - Safi Espadon Residence, İstanbul
viagra 100mg

продать сою оптом

продать овес