Metropol Parasol

KP

Metropol Parasol
Encarnacion Meydanı - Sevilla, İspanya

Daha önce otopark olarak hizmet veren Encarnacion Meydanı arkeolojik kalıntıların bulunmasının ardından müze ve kültürel aktivitelere yer verilen bir kompleks ile değerlendirilmek üzere tekrar planlandı. Bu yeniden düzenlenme çerçevesinde inşa edilen, dünyanın en büyük ahşap konstrüksiyonlu ikonik yapısı Metropol Parasol 18.000 m2’ye yayılıyor. Dört kattan oluşan yapıda inşaat alanında ortaya çıkan arkeolojik eserlerin sergilendiği bir arkeoloji müzesi, organik ürünlerin satıldığı bir pazar, restoranlar, barlar, yürüyüş yolları ve seyir terasları bulunuyor.

J. MAYER H. Architects sunar...

Metropol Parasol, dünyanın en etkileyici kültürel destinasyonlarından biri olan Sevilla’nın rolünü açıkça belli eden bir kimlik mekânı olarak çoktan şehrin ikonik simgesi haline geldi. Proje, Encarnacion Meydanı’nın (Plaza de la Encarnacion) yeni çağdaş kent merkezi olma potansiyelini keşfederken şehrin yoğun Ortaçağ kent dokusu içinde eşsiz bir kentsel mekân oluşturan meydan; anma, rekreasyon ve alışveriş gibi pek çok etkinliğe olanak sağlayacak nitelikte. Gelişmiş bir altyapı ile meydan harekete geçirilerek, turistler ve yerli halk için çekici bir destinasyon haline getiriliyor.

Metropol Parasol’ün tasarım fikri ve planı, Sevilla kadar güneşli ve sıcak bir kentte gölge gibi değerli bir hizmet sunmak ve böylece otopark olarak kullanılagelen meydanı daha canlı yaşanabilir hale getirmekti. Roma dönemi kalıntılarının varlığına saygı duyarak mimari planlama kalıntılara dokunulmayacak şekilde yapıldı. Tacı destekleyen sütunlar sadece belli yerlere konulabileceği için aralarındaki boşlukları kapatabilecek iddialı - Arup mühendislerinin yardımıyla - yapı tasarlandı. Bu koşullarda sonuçta asansör ve merdivenleri de içerecek yeterli sayıda mantar şekilli gövdeler ve kereste ile çelik ve bunları bir arada tutmak için yüksek performanslı poliüretan reçine kullanılarak yapısal bir sistem oluşturuldu ve bulunduğu noktadaki en yüksek sıcaklıklarda bile dayanıklı olacağını garanti etmek için testler yapıldı. Projenin gurur duyduğu noktalarda birisi de dünyadaki poliüretanla (köpük) bir arada tutulan en büyük yapı olması.

Metropol Parasol”un mantara benzeri dev strüktürlerden oluşan şeması içinde arkeolojik sit, semt pazarı, yükseltilmiş bir meydanın yanı sıra şemsiyelerin altında ve içinde yer alan çok sayıda bar ve restoran bulunuyor. Şema ayrıca, şemsiyelerin en üstüne yerleştirilmiş bir manzara terası da içeriyor. Hafif metal strüktürler olarak tasarlanan şemsiyeler, arkeolojik kazı alanını terk ederek çağdaş bir kent simgesi yaratıyorlar. Metropol Parasol’un karma kullanımlı karakteri, Sevilla kent merkezinde, kültür ve ticaret için dinamik bir gelişmeyi başlatmış oluyor.” ■
У нашей фирмы популярный сайт про направление https://buysteroids.in.ua.
дизайнерский ремонт квартир

купить жалюзи вертикальные