LÖSEV - ÖRGÜ BEBEK TASARIMI

KP


Hülya Özkalay, işinden arta kalan zamanda hazırlamış olduğu birbirinden yaratıcı örgü bebek tasarımlarını, lösemili çocuklara armağan ediyor. Sevgi, emek ve yaratıcılıkla hazırladığı kişiye özel örgü bebekler, topluma faydalı olmak isteyen diğer bireyler için ilham kaynağı oluyor.

1. Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Eğitimci bir ailenin çocuğuyum. 5 yaşımda izcilik yapmaya başladım ve birçok kampa giderek sorumluluk edinme bilincini kazandım. İzciliğin getirmiş olduğu sorumluluk bilinci ile 18-24 yaş arası Kızılay kampında gönüllü olarak liderlik yaptım. Dumlupınar Üniversitesi İİBF mezunuyum. Eskişehir’ de özel bir firmada muhasebeci olarak çalışıyorum.

2. Bez bebek tasarımları yapma kararını nasıl verdiniz?

Çok küçük yaşlardan itibaren örgüye merakım vardı. El emeği ile üretilmiş ürünler benim için çok değerli olduğundan, sevdiklerime kendi yapmış olduğum bebekleri hediye etme kararını verdim ve bu da sosyal sorumluluk projeleri için bir başlangıç oldu.

3. Tasarımlara ilk olarak ne zaman başladınız, bu konuda kendinizi hangi şartlarda geliştirdiniz?

Yaklaşık 10 yıldır oyuncaklar ve bebekler yapıyorum. Herhangi bir eğitim almadım. Hayal gücüm ya da fotoğraflar, ürünleri yapabilmem için yeterli oluyor…

4. Bu yeteneğinizi bir yardım projesinde değerlendirme kararını nasıl verdiniz? Yakın çevrenizden bu kararınızla ve gerçekleştirdiğiniz proje ile ilgili nasıl tepkiler aldınız?

“İhtiyaç sahiplerini nasıl mutlu edebilirim?” düşüncesiyle yola çıktım. Para kullanmadan, sadece emek ve sevgi ile üretilmiş bu bebekleri onlara ulaştırmak istedim. Öncelikle çevremde destek vermek isteyen herkese sosyal sorumluluk projelerimi duyurdum. Özel günlere özgü, örgü ürünler belirledim ve elinden gelen herkes bana bu konuda destek oldu. Şu an sosyal medya aracılığıyla şahsen tanımadığım, beni takip ederek, projelerime destek veren onlarca gönüllü arkadaşım var. Giderek büyüyen bir amaç için herkes evinde, kendi imkanları ile hazırlamış olduğu ürünleri, aracısız olarak projede belirlenen benim duyurusunu yapmış olduğum okul veya kuruma gönderiyor.

5. Bu tarz bir yardım projesi başlatmanızda herhangi bir olayın veya kişinin etkisi var mı?

Yakın çevremde karşılaştığım bir durum değil. Ama başımıza gelmeden de acılara ortak olunabilmeli. Bugün bizi mutsuz eden herkesin mutsuz bir çocukluk geçirmiş olduğu inancındayım. “Biz çocuklarımızı bugün mutlu edebilelim ki; onlar da yarınlarına mutluluk verebilsinler” düşüncesi en önemli etken…


6. Tasarımda nelere dikkat ediyorsunuz, yaptığınız tasarımlarda figür ve desen seçimlerine nasıl karar veriyorsunuz?

Kullanılan malzemenin sağlık ve hijyen koşullarına uygun olması temel unsur. Tasarım için de en önemli unsur, kimler için yapıldığı ve ulaşacağı yerdeki hassasiyetler. Amacım, kimseyi yanlış bir vurguyla incitmemek. Ulaşacağı çocuğun yaşına ve ruh haline en uygun figürü bulmaya çalışıyorum. Gördüğüm her oyuncak bana yeni fikirler veriyor. Sosyal medya bu anlamda oldukça zengin.

7. Gelecekte örgü tasarımlarınızla ilgili başka projeleriniz var mı?

Çevremde gittikçe artan bir katılım olduğu için sürekli yeni fikirler üretiyorum. Çok daha büyük hayallerin hayata geçebileceği inancıyla, heyecanla yeni projeler peşindeyim. 8 Mart’ta hem kadının gücünü hem de çocuklarımızın mutluluğunu tek çatı altında birleştirmeyi umduğum bir projem var. Şu anda görüşmelerim ve çalışmalarım devam ediyor.

8. Lösemili çocukları ziyaret ediyor musunuz? Onlarla ne sıklıkta etkileşim kuruyorsunuz? Onlar için yaptıklarınıza karşı yaklaşımları nasıl oluyor?

Maalesef. Çünkü ziyaretlerde faydadan çok zararım oluyor. Bu konuda zayıf bir yapım var. Duygusal tepkiler verdiğim için ziyaret edemiyorum.


9. Fikir bulma sürecinizden bahseder misiniz?

Fikrin ana kahramanı “Memoş” benim için çok değerli bir yol arkadaşı. Annemin, hastayken bana 1 gecede örmüş olduğu bir bebek. Kötü geçen bir gecenin sabahında, yanımda onu buldum; ne ateş kaldı, ne de ağrı. Annelerinin sevgisini her an hissedebilen benim gibi birçok şanslı insan olmasına karşın, bunu hiç tatmamış olan çocuklar için sadece onlara özel, emekle onlar için örülmüş hayatları boyunca yanlarında olabilecekleri bebeklerin hayali. Tabii ki, şu anda çok kısıtlı sayıda çocuğa ulaşabiliyorum. Ama inanıyorum ki, bu amaç büyüyecek ve mutsuz çocuklarımıza bu projelerle ulaşabilir hale gelen büyük bir gönüllüler ordusu olacağız.


10. Lösemili çocuklar için farkındalık yaratmak adına iletmek istediğiniz herhangi bir not var mı? Nasıl destek olunabilir?

Mutlu olmak, hayata gelen tüm canlıların hakkı. Elimizden gelen, yapabileceğimiz bir çok şey var. Ben “mutlu edebilmek” hayalimi bebeklerimle projelendirdim. Elinizden gelen her neyse bunu hayata mutluluk katmak için dahil edin derim. Hiçbir çıkar gözetmeden, sadece mutlu edebilmeyi amaçlamak dünyanın en büyük mutluluğu…


---


Hülya Özkalay is presenting creative knitted doll designs which she has been preparing during her spare time out of her job, for the children who suffer from lukimia. Custom design knitted dolls which were designed with love, hard-work and creativity; are the inspiration for other individuals who are willing to be beneficial for the society.

1. First of all, would you tell us about yourself?

I am a child of educator parents. I started scouting at the age of 5 and gained the awareness of responsibility by attenting several camps. I voluntarily led the Kızılay (Red Crescent) camp between the ages of 18-24 with a sense of responsibility, which scouting helped me to gain. I am a graduate of the faculty of Economics and Administrative Sciences in Dumlupınar University. I work as an accountant in a private company in Eskisehir.

2. How did you decide creating knitted doll designs?

I am interested in knitting ever since I was a child. Since handmade products are very precious for me, I decided to create knitted dolls for my loved ones, which was the start for these social responsibility projects.

3. When did you start designing for the first time, how did you improve your ability to knit?

I have been knitting toys and dolls for about 10 years. I do not have any training or education about knitting. My imagination or some pictures are enough for me to create products.

4. How did you decide using your ability in knitting on a charity project? What kind of reactions did you get by your friends and family when you first told them about your charity plans?

"How can I make needers happy?" I decided to answer this question first. Without using money, I just wanted to create these dolls with hard work and love. First of all, I announced my social responsibility projects for the people who want to support. I chose specific knitting items for special days, and so many people has been supporting me along the way. Today, dozens of volunteer friends who do not personally know me, support me through social media, follow me and support my projects. For the sake of an ever-growing social responsibility project, everyone sends out their own products to some particular schools or institutions that I had announced.

5. Have you experienced any event or meet anybody related to this condition, which might initiate such an aid project?

It's not a situation I confronted around my friends or my family. I believe the bitterness of life should not be ignored even if some things are not our own problem. I also believe that every people who upset or misled us today used to have an unhappy childhood. "We can make our children happy today; they can give happiness to their future." This motto includes the most important idea that leads me start this project...


6. What are the important points that you have been paying attention to while designing, how do you decide on the figures and design?

The basic element for me to be able to start creating, is the suitability of materials in terms of health and hygiene conditions. The most important factor for design is doing my best about not to hurt anybody’s feelings with a wrong emphasis. I consider every kid’s age and mood while creating custom made designs. Every toy that I have seen gives me a new idea. Social media is pretty beneficial for me in that sense.

7. Do you have any other projects related to your knitting designs in the future?

Since there is a growing participation in the project, I am constantly creating new ideas. I am excitedly pursuing new projects through the belief that much bigger dreams will come true. On March 8th, there is a project I would like to unite both the power of the woman and the happiness of our children. My negotiations with several companies are still on the process.

8. Do you visit children with leukemia? How often do you interact with them? How are their reactions about what you have been doing for them?

Unfortunately I can not visit them. Since I am a quite sensitive person, I can emotionally overreact and that can upset the kids.

9. Would you mention about your creating idea process?

The protagonist of my ideas is called "Memoş", it is a very precious companion for me. My mother knitted it for me over a night while I was sick. After a tough night, I found it in the morning and I immediately forgot all the bad effects of sickness; neither fever nor pain. I was lucky enough to get a chance to grow up with my mom’s love, there are so many people who has this privilege. On the other hand; for the ones who wish being able to grow up while their moms by their side, I knit custom made dolls that can stay with them forever. Needless to say I am able to reach only a few children. But I believe in becoming an army of volunteers which will support our unhappy children, since that kind of projects will raise awareness.

10. Is there anything you would like to tell to raise awareness for children with leukemia? How can people support them?

Being happy is a right for everybody. There's a lot we can do. I projected my dreams of making people "happy" through my knitted dolls. You can do whatever you can, I recommend everyone to do their best to make the world a better place. It is the greatest happiness in the world to aim and becoming successful at making people happy without taking any advantage...
 
Узнайте про нужный сайт на тематику Анастовер купить Анастовер
Наш нужный портал с информацией про www.make-up.kiev.ua.
жалюзи на пластиковые окна