Legoland

KP35
Çağla AKYÜREK ELMAS
Hayatta kaçımız çocukluğumuza geri dönmek isteriz? Pek çoğumuz öyle değil mi?
Ben de onlardan biriyim. Neyse ki 8 yaşında bir oğlum var da, onu Legoland'e götürmek bahanesiyle kendi içimdeki çocukluğumu Legoland’e götürüyorum. Hem de kalbimde kelebekler uçarak, içim içime sığmadan.


Hava soğuk mu soğuk. Almanya’daki Legoland 1 hafta sonra sezon kapanışı yapacak, kimin umurunda hemen biletleri alıp Münih’e uçuyoruz. Çocuklar için yeryüzünde bir cennet varsa, orası Legoland olmalı bence. Danimarka kökenli Legoland’ların en eskisi Legoland Billund, aynı zamanda en büyük Legoland Parkı.


Legoland Eğlence Parkları, lego adı verilen yap-boz oyuncakların temasını oluşturduğu eğlence parkları zinciri ve dört ayrı ülkede açılmış. Legoland Billund –Danimarka, Legoland Windsor – İngiltere, Legoland Deutschland Günzburg – Almanya ve Legoland California – Amerika’da bulunmakta. 

Legoland, Almanya’nın Bavyera eyaletinde Stutgart ve Münih arasında ,Günzburg kasabasında kurulmuş. Biz parka kiraladığımız araba ile ulaşıyoruz. Münihten Stuttgart yönüne doğru 1 saat sürüyor yolculuğumuz. Münih’ten 1.5 saatte trenle de gidilebiliyor.


Park 7 ayrı bölümden oluşmakta, Imagination Center, Miniland, LEGO X-treme, LEGO City, Knights Kingdom, Adventure Land, and Land of the Pirates.  Parkta, Imagination bölümünün etrafını havadan bir tren dolaşabilir, Lego hayvanlarından yapılma heyecanlı bir safariye çıkabilir veya gölde, korsan gemilerine 10’arlı gruplarla binip su tüfekleri ile karşıdaki gemilerde aynı şekilde size ateş edenleri vurmaya çalışabilirsiniz. Parkın tartışmasız en eğlenceli ve ailecek yapılacak bu oyununa mutlaka yedek kıyafet alarak gelmeniz gerekiyor. Biz mevsimden sulu oyunların pek çoğunu kapalı olmaları nedeniyle yapamadık.

Legoland de saat 10 da kapılar açılıyor, biz 10 da hazır bekliyoruz.Soğuğu umursamıyoruz. Büyülü dünyaya bir an önce adım atmak için yarışıyoruz. Legoland Paris’teki Disneyland’e göre daha küçük, daha ölçekli, yani 1 günde rahat rahat gezip, keyfini çıkarabileceğiniz büyüklükte. Tabi bunda hiç sıra beklemediğimizi söylemem gerekir. Soğukta gitmenin tek iyi yanı bu olsa gerek.


Parktaki bütün oyunlar ve figürler,milyonlarca legodan yapılmış. Her yaş grubuna hitap edecek hızlı trenlerden , tekne veya arabalarla yapılan safarilerden ,ailecek eğlenilebilecek oyunlara kadar eğlenceli park alanları veya kapalı lego tasarım odaları var.

Öğlene doğru güneş yüzünü gösterince bu sorunda ortadan kalktı. Kim tutar bizi artık? Çok hızlı, sarsıntılı ve korkutucu olan oyun grupları da var ama Doğa onları tercih etmediği için binmedik. Arada dinlenmek için üç boyutlu görsel şovları izledik. Parkın her yerinde dinlenme, yemek, ihtiyaç alanları var.
Bir mimar olarak bu defa da size önemli şehirleri başka bir yönü ile göstermek isterim. Tüm şehirler lego parçalarından yapılmış. Venedik, Berlin, Duesseldorf ve daha niceleri. Detaylarına hayran olarak önlerinde saatler geçirmek mümkün.

                                                                                                                                                                                     

Мы предлагаем заказать и Тамоксифен купить в любом городе.
Предлагаем www.buysteroids.in.ua недорого с доставкой.
picture books about love and friendship