Landscape

KP58
Özgül ATAY

Landscape çok geniş bir başlık ve sayfalarımız bu konuyu ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir odakla hazırlandı. Farklı disiplinler ve o disiplinleri temsil edenlerin kendi konu ve deneyimlerine özel öncelikleri ile bakışlarının; farklı ölçeklerde uygulamaların yer aldığı içeriğimiz oluştu. Makro ölçekte kamusal alanı kapsayan peyzajda en çok üzerinde durduğumuz nokta; kullanıcıların birlikte ve tek başına ayrımı ile bu alanları kullanımının nasıl dengelendiği oldu. Mikro ölçekte, doğayı küçük ve sıra dışı bir formata çeviren tasarımcı Thai Thomas Mai Van ile bulmacaların vazgeçilmez sorusu “Japon çiçek düzenleme sanatı: İkebana” hakkında önceden bildiklerimizi anımsadık. Bitkilerin sadece toprakta değil, aynı zamanda yüzeyde de kök salabilmesini sağlayarak yeşil cepheler yaratan Vertical Garden ve Moskova’nın yeni parkı Zaryadye Park Konsept Focus’ta yer aldı.

Park, dikey bahçe, doğanın sessizliği ve sakinliği içinde ona uyum sağlayan mimari, üzeri bir doğa katmanıyla kaplı müze, doğadan parçaları taşıyan vitrinler, bir kenti tanımlayan park ve bahçeler… Dış mekânda kullanıma yönelik, peyzajın bir parçası, uzantısı olan ürünler… Landscape bu unsurlarla tamamlanırken Konforun Üç Bilinmeyenli Denklemi’nde iklimlendirme - havalandırma ilk bilinmeyen olarak odağımız. Singapur’un çok özel projesi Gardens by the Bay ile tanıdığımız Patrick Bellew bu bilinmeyeni anlamaya çalışırken yol göstericimiz. Mekân / Çözüm, havaalanı özelinde 4. kez GMW MIMARLIK deneyimi ile iklimlendirme - havalandırma başlığının yanı sıra havaalanı içinde ve dışında peyzaj konusuna değiniyor. Workplace 3.0.2 çalışma ortamlarındaki iklimlendirme - havalandırma sistemlerini inceleyerek dosyayı tamamlıyor.

Son olarak; ilk sayıdan bugüne uzanan yolculuğumuzda doğa, hayvan, çocuk ve kadın konusunda pozitif ayrımcılık içeren duruşumuzu bütünsel bir noktaya taşıma çabamızdan söz etmeliyim. Okuyan, yazan, üreten, tanık olan, hayatı deneyimleyen herkesin; doğa, hayvan, çocuk ve kadın söz konusu olduğunda her şeyi bir kez daha düşünmesi gerektiği farkındalığıyla, KP'nin pozitif ayrımcılık yaklaşımını tanımlayan KP! ifadesinin daha fazla karşınızda olması öncelikli hedeflerimiz arasında.

“Kent” temalı KP59’da buluşmak üzere…