La Sagrada Familia

KP

“1914’ten sonra Gaudi tüm varlığını Sagrada Familia’ya adamış olarak yaşadı. Devraldığı gotik kilise, doğadan aldığı ilhamlar doğrultusunda transforme oluyordu. Onda, çevresinde var olan imgeleri uygun malzemelerle, üç boyutlu olarak var edebilme yeteneği; bir mimari iletişim diliyle anlatabilme becerisi vardı. (…) Gaudi’ye göre Sagrada Familia’nın herkese vereceği farklı bir mesajı olacaktı. Mesajı popülarize etmeye hiç gerek yoktu çünkü o anlayana hitap ediyordu.”

KENT – Barselona | Ümran TOPÇU
Max21® - KP36

İspanya’nın Barselona kentinin simgesi, henüz tamamlanamamış katedral. Anlamı “Kutsal Aile”; ancak yerel halk arasında “Bitmeyen Kilise” olarak adlandırılıyor.

Tasarımın tarzı, modern neo-gotik ve art nouveau. Planında yer alan 18 çan kulesinden, 8’i tamamlanmış. Katedralin kolonları ağaç şeklinde tasarlanmış, kilise duvarlarındaki camlarda ise doğa figürleri bulunuyor. Kulelerde kullanılan meyve desenleri dikkat çekici nitelikte.

Her gün 10 bin kişi tarafından ziyaret edilen yapının şu anki finansmanı, bağışlar ile sağlanıyor. Gaudi’nin büyük önem verdiği La Sagrada Familia’nın, Gaudi’nin ölümünün 100. yılında tamamlanması planlanıyor.

жалюзи ролеты

ролеты тканевые купить в киеве