İMSAD adına Fethi HİNGİNAR

KP49
KP

İnşaat sektörü açısından 2015...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2016 için öngörüler...


2015’e dair...
Yıl sonuna yaklaşırken ortaya çıkan rakamlar 2015 yılında frene bastığımızı bize net bir şekilde gösterdi. Rakamlara baktığımızda; inşaat malzemeleri sanayi üretiminin 2015 yılı ilk çeyreğinde yüzde 6,7 küçüldüğünü, ikinci çeyrekte yüzde 1,4 büyüdüğünü, üçüncü çeyrekte ise yüzde 0,3 gerilediğini görüyoruz. Senenin ilk dokuz ayında inşaat malzemeleri sanayi üretimi ortalama yüzde 1,9 oranında küçülürken, alınan yapı ruhsatları yüzde 24,8, alınan konut yapı ruhsatları yüzde 25,2, alınan konut yapı ruhsatları daire sayısını ise yüzde 23,6 oranında azaldığı görüldü. Yılın ilk on ayında özellikle yabancılara konut satışının etkisiyle konut satışlarında yüzde 12,3 artış oldu. Yılın ilk on ayında yabancılara konut satışında yüzde 19,5 artış yaşandı. Özellikle belirtmekte fayda var ki; yılın ilk dokuz ayında yabancıların gayrimenkul alımı yüzde 6,6 azalmış. Yani yabancı yatırımcının daha çok konut projelerine yöneldiği gözleniyor. İhracat rakamlarına bakıldığında ise yılın ilk dokuz ayında inşaat malzemesi sektörü yıllık ihracatının yüzde 14,3 düşerek 18,7 milyar dolara gerilediği görülüyor.

Türkiye İMSAD için 2015 yılı oldukça hareketli geçti. Şubat ayındaki olağan seçimli genel kurulumuzun ardından benim başkanlığımda yeni yönetim kurulumuzu oluşturduk. Geçmiş dönemden gelen projelerimize ilaveten hızlıca yeni dönem çalışmalarımıza başladık. Bu kapsamda, geçtiğimiz dönem başlayan projelerimizden biri olan Eğitim Merkezi projemiz için ilk somut adımı attık. Tuzla Belediyesi’yle imzaladığımız protokol çerçevesinde Eğitim Merkezi projemize Şelale Park içinde ayrılan bölümde başlayacağız. Mayıs ayında Kamerun’a Dış Ticaret Komitemizin çalışmaları doğrultusunda bir heyet gönderdik. Heyetimiz burada çok önemli temaslarda bulundu. 5 farklı bakanla görüşmeler gerçekleştirildi. Sonrasında daralan ihracat pazarlarını aşmak ve yeni pazarlar kazanmak amacıyla Trade Event Organization iş birliğiyle Kamerun Temsilciliğimiz faaliyetlerine başladı. Eylül 2015 itibarıyla çalışmalarına başlayan Türkiye İMSAD Kamerun Temsilciliği bölgedeki fırsatları daha yakından takip edebilmek adına atılan önemli bir adım oldu. Yılın son çeyreğinde kentsel mimarinin özgünleştirilmesi ve kentlerin yerel kimliklerinin öne çıkarılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde Kentsel Estetik Çalıştayı’nı düzenledik.

Türkiye İMSAD Anadolu Buluşmaları kapsamında düzenlediğimiz Sektörel Gelişim Toplantılarımızın ikincisini Eylül ayında Adana Ticaret Odası iş birliğiyle gerçekleştirdik. “Binalarda Enerji Verimliliği ve Finansmanı” konulu toplantıya Çukurovalı sektör temsilcilerinin ilgisi bizleri memnun etti. Yine yılın son çeyreğinde Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme ve Sürdürülebilirlik Komitelerinin yürüttüğü çalışmalar kapsamında projelendirilen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Yapı Ürünlerinin Üretim-Kullanım Döngüsü Dersi”ni vermeye başladık. Son olarak 26 Kasım tarihinde gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi ile İnşaat Malzemeleri Sanayicileri olarak “sürdürülebilirlik” sözü verdik. Kentsel mekân kalitesinin ve yaşanılabilirlik düzeyinin arttırılmasını desteklemek amacıyla bu yıl zirve kapsamında ilk kez düzenlenen “Kentsel Tasarımda Kalite Ödülleri” verdik. Bizim için bir diğer başarılı haber ise İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2014 yılı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” Araştırması’nda, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 21 sanayici üyesiyle yer aldı. Türkiye İMSAD, 82 sanayici firma ve 30 sektör derneği ile ülkemiz inşaat sanayisinin en büyük çatı örgütü olarak, önemli bir başarıya imza atmış oldu.

2016 için...
Bugün, 2016 ve sonrası için sürekli verdiğimiz bir mesajımız var, onu tekrarlamayı uygun görüyorum: İnovasyon, Ar-Ge, markalaşma ve sürdürülebilirlik. 2015 yılını bu bakış çerçevesinde Ar-Ge ve inovasyon yılı olarak geçirdik. 2016 ve sonrasından umutluyuz. 2023 vizyonuyla 500 milyar dolar ihracatın gerçekleştirilmeyi hedefleyen ülkemizde, bizlerin inşaat malzemesi sanayicileri olarak, 20 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 2-3 katına çıkarmamamız için hiçbir neden yok. Biz, sektör olarak bu gücü ve vizyonu kendimizde görüyoruz. Türkiye inşaat malzemeleri sektörü dünyada 5. sırada yer alıyor.

Günümüzdeki gelişmiş ülkeler, bu gelişmişlik seviyesine yarattıkları güçlü sanayi, eğitim, nitelikli iş gücüne, Ar-Ge’ye yatırım yaparak; inovatif üretimi destekleyerek, global pazarda rekabet edebilecek şirketler yaratarak ulaştılar. Biz de Türkiye İMSAD olarak, daha önce elde edilen başarı stratejilerini kendi yapımıza entegre etmek hedefindeyiz. Bu çerçevede Türkiye İMSAD Sektörel Gelişim Toplantılarımız, Gündem Buluşmalarımız, İnşaatta Kalite Zirvesi gibi periyodik toplantı ve oturumlarımıza devam ederek, sektörler ve liderler arasındaki ‘know-how’ alışverişine destek vermeye devam edeceğiz. Bununla birlikte sürdürülebilirlik konusunda verdiğimiz vaatleri yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
www.showroom-kiev.com.ua

купить женские солнцезащитные очки

ukrterminal.kiev.ua