Horizontal Space

KP
Horizontal Space (Yatay Mekân), İtalya’nın kuzeybatısındaki Piemonte Bölgesi’nde, Cuneo kentine yakın, denizden 800 metre yükseklikteki dağlık bir alanda konumlandırılmış. Minimalist çizgilere sahip yapı, tek katlı şık bir yaşam alanı sağlamak için yatay olarak düzenlenmiş. Dışarıdan bakıldığında sade dörtgen formu ile dikkat çeken ev, içeride, eğlenceli, şık ve işlevsel bir yaşam alanı haline geliyor.

Damilano Studio Architects sunar…

Horizontol Space

Horizontal Space’i, sabit bir yüksekslik ve bu yüksekliğe ait saf hacmin düzenlemesiyle oluşturduk. Yatay eksende hareket kazanan bu ikiliyi işlevine göre doldurduk ya da boş bıraktık. Nar ağacı ile girişi vurguladık. Uzunlamasına sıralanan mekânları sunan girişe yönlendirmeyi, geniş merdivenler ile sağladık.
 
En başından beri, evi iki bölmeye ayırmak üzere tasarladık. Bu iki bölme; salon ve dışarıda kalan açıklıklar. Yapıyı, ana açıklıklar üzerinde, dışa doğru ahşap bir çatıyla genişletilen, büyük bir merkezi salon ile karakterize etmeye çalıştık.
 
Oturma odası evin bir bölümünden diğerine geçerken geniş pencerelerle bahçeye doğru açılıyor.
 
Zemini tik ağacından yaparak, mekâna sıcak bir hava katmayı amaçladık. Beyaz levhalar ile kaplı taş duvarlar, heykelsi bir malzeme. Mutfak, dağ ve yakındaki çiftlikleri gören tezgâhın hemen üzerindeki yatay pencere, eve ayırt edici bir özellik kattı. Yatak odasının duvarlarını oluşturan ve sağlıklı bir uyku sağlayan, özel taş duvarla düz zeminli geniş bir duş yarattık. Duş için ideal olduğunu düşündüğümüz; şeffaf, sürgülü bir giriş tercih ettik.
 
Villada aynı zamanda banyoya sahip iki yatak odası ile çamaşırlık ve banyolu bir oturma odası mevcut. Arka cephede daha sade olarak, bir hizmet balkonu ve spor salonu, garaj olarak kullanılan bodrum katı girişi var.
 
“Mimarlık, en derinlerde bir his olarak başlayıp, bir süre sonra akılcılık kanallarına taşınan, doğuştan gelen bir kabiliyet. Işık, benim için mimari tasarımın başlangıç noktası. Mekândaki etkisini, objeleri şekillendirişini sorgulayarak başladığım tasarım sürecini yönlendiren, en önemli malzeme. Demek istediğim, sadece fiziki bir aydınlatma değil; onun çok daha ötesinde, mimari tasarımın tamamlayıcı bir parçası. Gün ışığına sahip bir proje asla suya düşmez, tükenmez.” Duilio Damilano

KP 8