Haveli Dharampura

KP55
KP
Proje, surlarla çevrili bir şehir olan Delhi’de bulunan, 1880 yılında inşa edilmiş, 135 yıllık bir haveli’nin (köşk, konak) 14 oda, spa, müze, mağaza ve restorandan oluşan bir konaklama yapısına dönüştürülmesi için restorasyon ve rehabilitasyonunu kapsıyor. Bu türden ilk proje olma özelliğini taşıyan yapının otel olarak yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi için inşa öncesi iki yıllık titiz bir ön araştırma yapılmış.

Spaces [email protected] sunar…Bu projeye, Delhi yönetimi tarafından yaşama uygun alan ilan edilen yıkık yapıya göz atarak başladık. Hiçbir plan ve çizim olmadığından, yapı incelemesini içeren tasarıma başlamadan önce, binanın ölçekli resim, yapısal onarım ve güçlendirilmesini kapsayan bir program geliştirmek zorundaydık.

Tasarım süreci, Chandni Chowk’un kentsel dokusunun tümüyle incelendiği iki yıl süren çok özenli bir araştırmayı da kapsıyordu. Ortaya çıkan alanda, Hindu, Moğol, Jain ve Rajasthan mimarilerinden unsurlar bulunuyordu. Hem Hintlilere hem de yabancılara davetkar bir mekân yaratmak için geleneksel mimariyi çağdaş, modern mimariyle birleştirmeliydik.

Böyle bir projenin belirleyici özelliklerini anlamak ve geleneksel mimari unsurları bilen, çok sayıda nitelikli iş gücü toplamak amacıyla Hindistan’ın eski şehirlerinin hemen hemen tamamını ziyaret ettik. Daha önce kullanılan mimari ögelerin neredeyse tamamının aynısını, bazılarını ise modernize ederek yeniden yaptık.

Her oda veya hacmin, Chandni Chowk’daki çeşitli mimari ve yaşam biçimlerini yansıtan kendisine özel bir teması bulunuyor. Tüm mobilya, aydınlatma ve süs eşyaları, her bir mekân için tema ve kullanımı dikkate alınarak özel olarak tasarlandı.


LAKHORI, RESTORANDA GELENEKSEL VURGU

Restoran konsepti, lahuri tuğla işi ile antik bir görünüm vermek ve mevcut kemerli mahzenleri korumaktı. Bu alan daha önce oturma odası ve depo olarak kullanılıyordu. Restoran bir tarafta haveli’nin yüksek manzarasına tamamen hakim avluya açılıyor diğer tarafta ise ailelerin birlikte yemek yiyebileceği alanları ortak restorandan ayıran yeşil boyalı kapılar bulunuyor. 50 kişi kapasiteli restoran lahuri tuğlaların doğal görünümünün üzerine eklenen koyu renk cilalı ahşap mobilyalarla döşendi.

AVLUYU ÇEVRELEYEN KABUK, GELENEKSEL UYGUNLUK

İlk katta altı oda ve spa bulunuyor. Mobilyaları, duvarları, tavanı, banyoları, aydınlatmaları özel olarak tasarlanan odalar avluya bakıyor. Aynı zamanda odaların büyüklükleri de farklı olduğu için teknolojiye uyarlanmış benzer üniteler yerine, farklı tasarımlar yapıldı.

Odaların tümü muazzam bir gün ışığı girişi, hava akımı ve görsel bağlantı ile avluya açılıyor. Zemin kattaki resepsiyon alanının üstündeki birinci ve ikinci katlara, üstü kapalı küçük bir avlusu olan özel süitler (her kata iki süit) yerleştirildi.


Haveli’nin bu mekânına “küçük haveli” diye tercüme edilen “choti haveli” deniliyor çünkü kendi içinde haveli’nin bütün özelliklerini ve mimari havasını taşıyor. Bu süitler yaşam alanı, yatak odası ve geniş bir tuvaleti olan büyük odalar. Yaşam alanı ve yatak odası mevcut Rajasthan stili mimari kemer ve kolonlarla birbirinden ayrıldı. Bu odalar Gali Anar’ın dar sokaklarına açılarak, haveli’nin içine doğru eski şehrin yaşamıyla kaynaşıyor.

Restoranın üstünde bir başka süit ve önde avluya bakan büyük bir teras bulunuyor. Teras alanının arka planında kemerler ve cam paneller var. Bu kemerlerin önündeki zemin, kemerlerin gölgesi olduğu izlenimini yaratacak biçimde kemer şeklinde lazer kesimli siyah mozaik taşlarla döşendi. Bu teras haveli’deki görsel bağlantısı en fazla olan mekân ve dolayısıyla dans/müzik performansları için kullanılabiliyor. İkinci katta üçü süit olan yedi oda bulunuyor. Her katın köşelerinde, lounge tarzı mobilyalarla döşenmiş açık nargile odaları olarak kullanılan küçük cepler yer alıyor.

TERAS, GÖRSEL BİR ZEVK

Üçüncü kattaki toplam teras alanı haveli’nin özelliklerinin altını çizen esas unsur. Muhteşem Red Fort, Jama Masjid ve Sis Ganj Gurudwara ve Shankaracharya/Jain tapınağı gibi diğer anıtsal noktaları gören bir manzaraya sahip olan teras tüm Chandni Chowk bölgesini görebileceğimiz ve onun yaşam tarzı ile ruhunu haveli’ye taşıyan avantajlı bir nokta haline geliyor.

Arkasındaki koridoru örten, beyaza boyalı büyük bir jharoka* üçüncü katın duvarlarında asılı bulunuyor. Jharoka’nın korkulukları lazer kesim taşla yapıldı. Böylece Rajasthan’ın mimari stili ile Jain mimari stilinin bir hacimde karışarak birbirine geçişi sağlandı.


SAYGILI BİR YENİLEME

Haveli’deki tüm unsurlar ve mimari, onu mümkün olan en iyi şekilde tekrar yaşama döndürmek ve inşa edildiği zaman sahip olması düşünülen veya olduğu saygıyı kazanmasına yardımcı olmak için özenli çalışmalardan sonra dikkatle tasarlandı. ■
baby gates with pet door

rbt.com.ua/services/repair-facilities-for-business/

цена на кукурузу