Feed Forward

KP57
Özgül ATAY

Bu biraz karşıdan karşıya geçmeye benziyor. Önce geleceğe sonra geçmişe sonra tekrar geleceğe bakarak karşıya geçiyoruz. Önümüzde uzanan ve yaşayarak öngörülerimizi somutlaştıran zamanı geriye bakmadan şekillendirebilmemiz olası değil. Tıp ve elektronikten yola çıkarak, karşıdan karşıya geçerken öngörülerimize katkı sunmayı amaçlayan yeni bir “Feed Forward” zamanı. 1 Soruda 10’dan 18’e giden yolda bu kez konunun içinde fütürist görüşünü de dahil ederek değişime ve gelişime tanıklık etmeyi sürdürüyor.

“Mimari açıdan bakıldığında; 3D baskı, mimarların maliyet nedenleriyle tasarımlarının kalitesini düşürmelerini engelleyebilir. Sonuç olarak, tasarımlarını bir yükleniciye teslim edebilecek ve bu yükleniciler 3D yazıcı ve endüstriyel robot kullanarak kurulumu sağlayacak. Bu teknoloji, artık düz duvarlara ihtiyaç duymayacağımız anlamına geliyor. Her duvar, sanatsal bir başyapıt olabilir.”

Thomas Frey’e ait olan bu sözler artık sadece fütüristler tarafından ifade edilen söylemler değil. 3D yazıcıların her geçen gün artan kullanımıyla, tasarımların üretim prosesinin yarattığı kısıtlar dünyasına bağımlılığının azalacağını düşünmeye başlamıştık. Yakında bunun somut örneklerinin çoğalmaya başladığını da görebiliriz. Ulaşım sektörü önemli bir değişime hazırlanıyor. Hyperloop One, minimum konstrüksiyon, minimum ayak izi, daha etkin enerji tasarrufu, sessizliği ve doğrudan karbon salınımından kaçınan altyapısıyla konvansiyonel ulaşım yöntemlerine güvenli, teknolojik ve yenilikçi bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. Konsept Focus; dünyanın en siyah yapısı olma özelliğine sahip Hyundai Pavilion ve Frank Gehry’nin özgün tasarımıyla Paris’e fütüristik bir hava katan Fondation Louis Vuitton ile tamamlanıyor.

Hayatımızı kolaylaştıracak teknolojik tasarımlar, öğrencileri iş birliğine teşvik eden mekânlar sunan okul, Norman Foster imzası taşıyan yeni Ar-Ge tesisi, vitrin mimarisi, Steen Eiler Rasmussen’in Yaşanan Mimari kitabının analizinin IV. bölümü KP57’nin diğer konuları. Sıra Dışı’nın konuğu ise Matali Crasset. KP’nin üçüncü kez “media partner” olarak konumlandığı MIPIM 2018 izlenimleri ile KP57’yi kapatıyor ve hazırlığı başlayan KP58’e dönüyoruz.

“Landscape” temalı KP58’de buluşmak üzere…