Erginoğlu-Çalışlar Mimarlık

KP
 
1. Kerem Erginoğlu’nun mimarlık hayatı nasıl başladı?
 
Kerem ERGİNOĞLU: Babam inşaat mühendisi olduğu için çocukluk yıllarım bu dünyaya çok yakın geçti. Bir meslek tercihi yapma zamanım geldiğinde mimarlığı seçmem son derece doğaldı. St.Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra M.S.Ü. Mimarlık Fakültesi’ni kazandım ve bazı hocalarımın iddialarının aksine, 4 yılda mezun oldum. O yıllarda Mimarlık Fakültesi’nin 4 yılda bitirilemeyeceğine dair yaygın bir inanış vardı ki; aslında biraz da doğruydu. Mezuniyetten sonra bazı mimarlık ofislerinde çalıştım. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina B.A.D.’de “Tarihi Çevrede Yeni Bina” konusunda yüksek lisansımı tamamladım. Hasan’la zaten okuldan arkadaştık. 1993 yılında birlikte hareket etmeye karar verdik ve Erginoğlu & Çalışlar’ı kurduk.
 
2. Hasan ÇALIŞLAR’ın mimarlık hayatı nasıl başladı?
 
Hasan ÇALIŞLAR: Ben çocukluğumdan beri hep teknelere ilgi duyardım. Bayağı küçük yaşlardan itibaren tekne çizimleri yaptığımı hatırlıyorum. Bir şekilde tekneleri mimarların çizdiğini düşünerek mimarlıkla ilgilenmeye başladım. Tekne tasarımlarını aslında mimarların yapmadığını öğrendikten sonra da mimarlığa olan ilgim devam etti. M.S.Ü. Mimarlık Fakültesi’ni bitirip mesleğe başladım. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “ Mimarlıkta Güç ve İktidar “ konulu Yüksek Lisans Programını 1999 yılında tamamladım.

Turkcell Teknoloji Ar-Ge Binası
 
3. Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar’ın bir araya gelme ve Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ofisini kurma süreci nasıl gelişti?

Erginoğlu & Çalışlar: İkimiz benzer eğitim ve kültürlerden geliyoruz. Önce iyi anlaşan iki arkadaş, sonra birbirini tamamlayan iki ortak olduk. Ofisi ilk kurduğumuzda çok daha küçük ölçekli işler yapıyorduk doğal olarak. Aldığımız her işe aynı özenle yaklaşmamız, kurumların kültürlerini her detaya yansıtan mimari anlayışımız ve gerçekleştirdiğimiz “ilk”ler bizi yavaş ve emin adımlarla büyüttü.
 
4. Türkiye’nin başarılı mimarlık ofislerinden Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık, ulusal ve uluslararası birçok ödülle her geçen gün marka değerini artırıyor. Bu başarı, Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar ekibine örnek olma niteliği yüklüyor. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık ekibinden ve ekibin proje sürecinde nasıl bir karakter kazandığından bahseder misiniz?
 
Erginoğlu & Çalışlar: Biz çok kalabalık bir ekip değiliz. Bir projeyi ele aldığımızda o projenin karakterine en uygun kişileri seçip en doğru ekibi kuruyoruz. Projenin her adımında bizler arkadaşlarımızla beraber çalışıyor, onların tüm çalışmalarına yön veriyoruz. Mimarlıkta tecrübe kadar yeniliklere açık olmak, farklı sesleri dinlemek de önemli. Biz bu ofiste çalışan tüm arkadaşlarımızın düşüncelerine açık ve uygulamaya hazır bir yaklaşım sergileriz. Ekibin işverenimiz ile uyumlu çalışması, projeye inanması ve heyecan duyması çok önemli. Bunu sağlamak için mutlaka düzenli toplantılar yaparız.

Bir de bizim ofisimizde çalışan arkadaşlarımız genelde uzun zamandır bizimle oldukları için, hem aramızdaki iletişim dili oturmuş, hem de çalışanların      hepsi bizim pragmatik ve estetik olarak tanımlanan mimari yaklaşımımızı tamamen özümsemiş durumdalar. Bizim şahsi olarak inandığımız bir başka konu  da, binalara karşı ahlaki sorumluluğumuz olması gerektiğidir. Bu konuda da mimar arkadaşlarımızda bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Aslında bunu sadece ofisimizde değil ders verdiğimiz okullarda da dile getiriyoruz. Bütün bunların projenin başarısında çok önemli rol oynadığına inanıyoruz.
 
Tuzambarı- Medina Turgul DDB

5. Ekip sizin için ne anlama geliyor?
 
Erginoğlu & Çalışlar: Bizim yaptığımız kadar büyük ölçekli projelerde elbette ekip son derece önemli. Üstelik sadece aynı ofisteki mimar arkadaşlarımız    değil, çalıştığımız danışmanlar, tedarikçiler ve onların ekipleri de çok önemli. İşin ruhunu anlamak, bu ruhu her detaya yansıtmak ve ortaya çıkan işin kalitesinden emin olmak gerekiyor. Bütün bunlar çok önemli ölçüde ekibin birbirini doğru şekilde tamamlaması ile gerçekleşebiliyor.  
 
6. Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık’ın son dönem projelerinden bahseder misiniz?
 
Erginoğlu & Çalışlar: Biz 2010 senesini çok verimli geçirdik. Dünya Mimarlık Festivali’nde Tuz Ambarı ile dünya birincisi olduk, Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde ise 3 ayrı dalda ödül alan ilk firma olarak büyük mutluluk yaşadık. 2011’e de çok hızlı başladık ve şu anda birçok önemli proje gerçekleştiriyoruz. Gaziantep’te bir alışveriş merkezi, Türkiye Basketbol Federasyonu’na ait bir konaklama tesisi projesi, BSH için yapılacak olan sosyal sorumluluk proje binası, Zekeriyaköy Ovidien şu anki işlerimizden bazıları.
 
7. Genç mimarlara ya da henüz ilk yıllarında olan mimarlık ofisi liderlerine önerileriniz neler?
 
Erginoğlu & Çalışlar: Mimaride, kendi yaklaşımlarına sahip olmaları çok önemli. Vizyon sahibi olmak, dünyadaki gelişmeleri takip etmek, esnek ama gerektiğinde sert durabilen bir yapıya sahip olmaları lazım. Bir de çok klasik olabilir ama çalışkanlık ve disiplin şart!
tamada.ua

рапс продать

Узнать как купить бумагу у нашего менеджера.