Elbphilharmonie

KP55
KP
ESKİ KAISPEICHER
Werner Kallmorgen tarafından tasarlanmış olan Kaispeicher A, 1963 ile 1966 yılları arasında inşa edilmiş ve geçen yüzyılın sonunda kapanana kadar antrepo olarak kullanılmış. Orijinalinde binlerce ağır kakao çekirdeği çuvalının ağırlığını taşımak üzere inşa edilen yapı şimdi güçlü iskeletiyle yeni filarmoniyi destekliyor. Eski binanın yapısal potansiyeli ve dayanıklılığı, üzerinde duran yeni kütlenin ağırlığını taşımasını sağlıyor.
© Iwan Baan

YENİ CAM BİNA
Yeni bina, Kaispeicher’in biçiminden türetilmiş; zemin planında üzerinde yükseldiği tuğla bloklarıyla birlikte eski bina ile aynı. Ancak tabanda ve tepede yeni yapı altındaki sessiz, düz depodan farklı bir yol tutturuyor: Çatının dalgalı, geniş kıvrımları doğu ucun en altından yükseliyor ve Kaispitze’de (yapının üzerinde bulunduğu yarımadanın en uç noktası) 110 metrelik en yüksek noktasına ulaşıyor. Elbphilharmonie, Hamburg’u karakterize eden yatay yerleşime tamamen yeni, dikey bir vurgu yapan ve çok uzaklardan görülebilen simge bir yapı. Bu yeni kentsel yerleşimde, suyun enginliği ve açık deniz gemilerinin endüstriyel ölçeği tarafından yaratılan büyük bir hacim duygusu bulunuyor.

© Iwan Baan
 
© Iwan Baan

 
Kısmen bombeli, bazılarında oyulmuş açıklıklar olan panellerden oluşan cam cephe, eskisinin üstüne oturmuş olan yeni binayı gökyüzü, su ve şehirden gelen yansımaları yakaladıkça görünümü değişen devasa yanar döner bir kristale dönüştürüyor. Üstyapının alt kısmı da etkileyici bir ifadeye sahip. Kenarları boyunca, kubbe biçimli açıklıklar sayesinde Plaza’dan (bina içi meydan) gökyüzü görülebiliyor ve hem Elbe Nehri hem de Hamburg merkezinin göz alıcı ve teatral manzaralarını yaratıyor. Daha içeride, derin dikey açıklıklar, Plaza ve değişik katlardaki fuayeler arasında devamlı değişen görsel bir ilişki sağlıyor.
GİRİŞ VE PLAZA

Kaispecher kompleksinin ana girişi doğu yönünde bulunuyor. Plaza’ya çıkan, alışılmadık derecede uzun yürüyen merdivenin aldığı hafif eğim, bir uçtan diğer ucunun görülmesini olanaksız kılıyor. Yürüyen merdiven Kaispeicher’i bir uçtan diğer uca kat ederek mekânsal bir deneyim sunuyor ve Plaza’ya çıkmadan önceki durakta panoramik bir liman manzarasına açılıyor. Kaispeicher’in üstüne oturan, yeni binanın altında yer alan Plaza ise yeni ile eski arasında devasa bir mafsal görevi görüyor. Eşsiz bir panorama sunan bu yeni bir halka açık alanda restoranlar, barlar, bilet gişesi ve otel lobisinin yanı sıra aynı zamanda filarmoni orkestrasının yeni konser salonu ve fuayesi bulunuyor.
 
© Herzog & de Meuron Basel / Elbphilharmonie Hamburg / bloomimages
ELBPHILHARMONIE

ELBPHILHARMONIE Başından beri bağlamı nedeniyle Hans Scharoun’un tasarladığı, dünyaca ünlü Berlin Filarmoni’den farklı olacağı belli olan Elbphilharmonie, daha önce hayal edilemeyen bir 21. yüzyıl projesi. Burada korunan şey salonun, orkestrayı ve orkestra şefini ortaya, dinleyicilerin arasına aldığı bir hacim olduğu şeklindeki temel fikir. Oturma alanları, duvarlar ve tavan bir mekânsal birlik oluşturuyor. İnsanlar yani dinleyici ve müzisyenlerin bileşimi mekânı belirliyor; mekân sadece insanlardan oluşuyormuş gibi görünüyor. Bu bakımdan, yapıyı inşa eden mimarlık ofisinin geçtiğimiz yıllarda seyirci ve oyuncular arasında neredeyse interaktif bir yakınlığa izin verme hedefiyle geliştirdiği futbol stadyumu tipolojisini anımsatıyor. Dikey boyutlardan faydalanma amacıyla, Shakespeare Globe gibi tiyatro binalarının arkaik formları da incelenmiş. Salonun karmaşık geometrisi, organik akışı keskin ve durağana yakın biçimle birleştiriyor. Yürüme, ayakta durma, oturma, görme, görülme, dinleme… Bir konser salonundaki insanların bütün aktivite ve ihtiyaçları açıkça mekânın mimarisinde ifade edilmiş. Bir çadır gibi dikey olarak yükselen bu mekân, 2100 kişiye müzik yapma ve dinleme zevki için bir araya gelecekleri bir yer sunuyor. Salonun yükselen biçimi binanın tüm hacminin statik yapısını belirliyor ve karşılığında binanın siluetine tümüyle yansıtılıyor. Yeni filarmoni sadece müzik için bir alan değil; tam teşekküllü bir konut ve kültür kompleksi. 2100 kişilik konser salonu ve 550 dinleyici için oda müziği salonu; lüks daireler ile restoranlar, sağlık ve spor merkezi, konferans olanakları gibi yerleşik hizmetler içeren beş yıldızlı bir otel arasında yer alıyor. Savaş sonrası dönemin, zaman zaman alışılmışın dışında etkinliklere ev sahipliği yapan sessiz bir anıtı olan Kaispeicher A, müzikseverler için hem canlı hem de uluslararası bir merkez haline gelirken, turistler ve iş dünyası için de bir cazibe noktası. Elbphilharmonie’nin, Hamburg’un simgesi haline gelmesi bekleniyor. ■
Поможем вам подобрать и www.buysteroids.in.ua у нашего менеджера.
евроремонт квартир киев

косметический ремонт