Dünya Dostluk Günü | Slash Architects

KP

SLASH ARCHITECTS

İpek BAYCAN & Şule ERTÜRK GAUCHER

 
tanışma…

Arkadaşlığımız yaklaşık 10 yıl önce, bir partide çok sıkılıp birbirimizle iletişim kurmaya başladıktan sonra birlikte çok iyi vakit geçirmemizle başladı. Kurduğumuz iletişimde mimarlığa olan tutkumuz çok etkindi. Daha sonra Şule Fransa’ya taşındı, ancak biz internet üzerinden iletişim halinde kalıp, birbirimizle yaptıklarımızı ve güncel durumumuzu paylaşmaya devam ettik.

Şule 2013’te Türkiye’ye vize problemi dolayısıyla dönmek durumunda kaldı. O dönem sıkça görüşmemiz sonucunda, birlikte birkaç yarışmaya katıldık. Mimarlığa bakış açımız ve bilgi birikimimizin birbirini tamamladığını fark ettik. Bu esnada daha önce tanıdığımız ofislerden birkaçı ile iş birliği yapmaya karar verdik. Bu ortaklıklardan biri de Arkizon Mimarlık’tan Emin Balkış ile oldu. Emin ile birlikte geliştirdiğimiz ikinci projenin (38°30° Çiftliği Peynir Fabrikası) uygulanmasına karar verilince, biz de proje ortakları olarak kendi ofisimizi kurmaya karar verdik.

Oldukça spontane gelişen bu süreçte bilgi birikimlerimiz birbirini tamamladığı ve geliştirdiği için hızlı ilerlediğimizi düşünüyoruz. Ortaklığımız kendiliğinden oluştu diyebiliriz. 

beginning…

Our friendship had started about 10 years ago when we had a very good time together after getting bored at a party and started to talk to each other. Our passion for architecture was very obvious throughout the conversation. No sooner Şule moved to France, but we kept in touch.

Şule moved back to Turkey in 2013 due to some visa issues. As a result of our frequent meetings at that time, we participated in several competitions together. We realized that our point of view and background in architecture complement each other. In the meantime, we decided to cooperate with a couple of architectural practices that we know about. One of these partnerships was with Emin Balkış from Arkizon Architecture. As soon as the second project (The Farm of 38° 30°) was decided to be executed, which we developed with Emin, we decided to found our own office as project partners.

We think that we are moving forward quite fast thanks to our different backgrounds becoming a whole. In sum, our partnership formed spontaneously.

fikir ayrılıkları…

İkimizin karakteri oldukça farklı, dolayısı ile tepki verme biçimlerimiz de. Ortaklık başlı başına çok zor bir konu ve pek çok uzlaşma gerektiriyor. Bunun için biz iki kadın ortak olarak birbirimizi anlamaya ve dinlemeye özen gösteriyoruz. Birimizin aklına yatmayan bir konuyu tekrar masaya yatırıyor ve ona göre yeniden düzenleme yapmaya çalışıyoruz. 

Ortaklıkta iş yürütme biçimleri ve türleri içinde çok kalem var. İş bölümlerimizi mümkün mertebe ayırmaya ve tanımlı tutmaya özen gösteriyoruz. Olaylara yaklaşım biçimlerimiz farklı olsa dahi final kararlar genellikle ikimizin de içine sinecek şekilde veriliyor.

disagreements…

We both have different personalities resulting in different reactions for the same issue. Partnership, by definition, is quite challenging and requires many compromises. For this reason, we, as two women partners, care about being tolerant and listening to each other. We try to reorganize everything until we both are satisfied with the result.

There are many points in the definition of partnership and business execution. We do our best to define our tasks for each of us. Even though our approach to issues is different, the final decisions are usually made by common consent.

hoşgörü ve sinerji…
 
Şule’nin gelecek projeksiyonları ve hislerine çok güveniyorum. Bunun yanı sıra çok analitik ve organizasyonel bir kişiliği var. Bu pek çok işin hızlı akmasını sağlıyor ve ofisi dinamik tutuyor.

Doğada da pek çok şey zıttı ile var olmakta. Bu durum, bundan doğru beslenildiği zaman üretkenlikle sonuçlanırken zaman zaman yorucu olabiliyor. İyi yönetmek ve iletişimi koparmamak gerektiğine inanıyorum. 

İpek BAYCAN

being cooperative and all about synergy…
 
I rely on Şule’s instincts and projections. She also has a very analytical and organizational personality. She has a positive contribution to everything and is creating a dynamic office environment with her presence.

In nature, many things exist with the opposite. On one side this can result in productivity, on the other side it can be exhausting from time to time. I believe that the whole point is good management and effective communication.

İpek BAYCAN

İpek’in pratik zekası, olayları kavrama hızı ve analitik yaklaşımını seviyorum. Zaman zaman çok fazla düşünerek hareket etmesiyle ortaya çıkan bir karmaşa da söz konusu olabiliyor. Kaygılı ve skeptik olması çoğu zaman bana zor gelen bir özellik. Bu tip durumlarda birbirimize müsaade etmemiz çok önemli. Önemli olan şey güven bana göre. 

Şule ERTÜRK GAUCHER

I love Ipek's practical intelligence and analytical approach. Sometimes, when she overthinks, it can lead some complexities in situations. Being apprehensive and skeptical can sometimes be difficult to handle. In such cases supporting each other is vital. For me, the most important thing is reliance.

Şule ERTÜRK GAUCHER