Dublin Havaalanı Terminal 2

KP35
KP

Dublin Havaalanı Terminal 2
Dublin, İrlanda

Yolcu hareketinin dikkate alınmasının tasarım geliştirme sürecinin temel yönünü oluşturduğu Terminal 2, İrlanda’ya ikonik bir geçiş kapısı sağlıyor. Yapı, 2010 Corus Yapısal Çelik Tasarı Ödülü ile 2010 CMG Yapı Tasarım Ödülleri’nde Kamu Binası Ödülü’nü halk oylamasıyla kazanmış.

Pascall + Watson sunar…

Dublin Havalimanı’nın 75.000 metrekarelik 2. Terminali, özellikle yolcuların ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. Görsel olarak çarpıcı olan bina, günışığından maksimum düzeyde yararlanarak sakin ve dinlendirici, aydınlık ve havadar mekânlar yaratıyor.

Yeni terminal, cam ve çelik ön cephesiyle doğal ışığı, hem gelen hem de giden yolcular için modern ve konforlu bir alan yaratmak için kullanıyor. Üç katlı terminal binası yolcuların beklediği check-in, bagaj alımı, güvenlik ve gidiş salonları gibi yerler aydınlık olacak şekilde tasarlandı.

Terminalin iki bölümü, mimari formu bütünleştiren, sade, zarif bir çatılı bir köprü ile birleşmekte. Kavisli yüzeyi olan bu iki yapı araziye uygun şekilde sırt sırta yerleştirilerek günışığının içeriye girmesi ve manzaranın görülebilmesi sağlandı.

Terminale check-in salonundan (İrlanda’daki en büyük mekân) girildiğinde, yürüyen merdivenler ve yukarıdaki çatı pencereleri gidiş salonuna giden yolu belirginleştiriyor. Merkezdeki köprüde, yerden havaya geçiş noktasına ulaştığınızda, devasa kıvrımlı tavanlar limana girişi gözetleyen iki Martello kulesi* veya gerçekten bir ülkeye giriş kapısı gibi bir eşik etkisi yapıyor.

*: Napolyon’un istilalarından korunmak için 19. Yüzyıl’ın başında İrlanda’nın güney ve doğu kıyılarına yapılan bir dizi kuleden biri.

Bu binanın, hem giden hem de gelen yolcuların aynı görsel çevreyi deneyimlemesine imkan vermesi açısından havalimanı tasarımında bir eşi daha yok. T2, İrlanda’nın ve diğer dünya markalarının en iyi kombinasyonunu sağlayan yaklaşık 40 yeni mağaza, yiyecek ve içecek mekânını barındırıyor. Bu mağazaların büyük çoğunluğu üçüncü kişiler tarafından işletilmekte ve sağlanan gelirin tamamı doğrudan Dublin Havalimanı’ndaki yolcu giderlerini sübvanse etmek için kullanılıyor.

Bu eşiği geçtiğinizde ışık, gidiş salonundan bekleyen uçağa gidiş yolunu işaret ediyor. En önemlisi planın etkinliği ve doğal olarak yol bulma kolaylığı yolcu üzerinde sakinleştirici bir etki yaratıyor. Check- in salonunun yukarıdan gelen doğal ışıkla aydınlanan üç kat yüksekliğindeki iç hacmi dinamik ve sarmalayıcı bir mekân oluşturuyor.

Tesis, 54 check-in kontuarında 15 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitede. T2 inşaat projesi bütünüyle, bir yeni terminal binası, bir yeni biniş kapıları bölümü, yeni bir kombine ısıtma ve elektrik tesisi, 19 yeni uçak park yeri ve havalimanı iç yol şebekesi yenilenmesini kapsıyor.

Binanın iç tasarımı yerel malzemelere gönderme yaparken ve eşsiz İrlanda renk paletini temel alıyor. Zeminde, zengin ‘ turba ‘ renkleri kullanılmışken, binanın yukarılarına doğru doğal ahşap ve granit kullanıldı. Asansörlerin mavi camları, bu İrlanda manzarası boyunca su akıyormuş hissi veriyor.

Bu eşsiz tasarım yolcular için açık ve hatırlanabilir bir deneyim yaratmakta ve binanın uluslararası bir ulaşım merkezi olma amacına ulaşmasını sağlamakta. Binanın kavisli, akışkan formları standart malzeme ve bileşenlerin akıllıca kullanılması sayesinde gerçekleştirildi.

Proje malzemelerinin seçiminde sadece ortam ve şartlara cevap olarak değil aynı zamanda mümkün olan en iyi kalite ve değeri sağlamak için de yerel çevreye saygı anahtar ölçüt olarak alındı. Bina CO2 salınımında, yasalara uyumlu tasarıma oranla yüzde 17’lik bir azalma sağlayarak sürdürülebilir terminal tasarımında yeni standartlar oluşturuyor.” ■

Fotoğraflar: © ianbrucephoto.com.
У нашей компании популярный блог со статьями про наращивание ресниц недорого.
ремонт мопедов киев

ou acheter du viagra