Cem SORGUÇ

KP38
KP
Mimari açıdan 2013...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2014 için vazgeçilenler, hedeflenenler...

2013 için...

Şüphesiz kentsel meseleler, kamusal alanlar, ortak alanlar, dönüşüm ve kentsel projeler 2013 yılının öne çıkan, hatta birçok meseleye fark atan konularıydı. Şehirlinin, kent kullanıcısının, paylaşımcısının yaşadığı, hakkı olan mekânlar için bir ayma halinin miladı olarak da tarihteki yerini aldı.

Mimari bu yılki kadar hiç konuşulmamıştı. Aralık ayının ikinci yarısını düşünürsek, hukuksal düzlemde de hiç bu kadar gündem teşkil etmemişti. Demek ki şehir, mimari, hukuk, insan, hak, tasarım birbirinden uzaklaşamayacak olgular. Bu ülke birbiriyle hemhal olan durumlar nedeniyle 2013 yılı kadar yoğun, gergin ve umut verici -demeye çalışıyorum- bir zaman aralığı yaşamadı.

2014’e dair...
2014 kolay bir yıl gibi görünmüyor. Umarım yanılırım… Yerel seçimler ve akabindeki diğer siyasi değişimlerin arifesi, malum. Politik, ekonomik ve dolayısıyla mimari olarak bizleri ne sürprizler bekliyor, göreceğiz.

Bu ülke ve öngörü, bence aynı cümlede geçemeyecek kadar birbirine uzak kelimeler. Buna bağlı olarak uğraşa dayalı kişisel temenniler de bütüne dair mesnetsizliğinden dolayı benzer şekilde hep belirsizlik içeriyor. Dolayısıyla 2014’de vazgeçeceğim unsurlar sorusuna yanıt olarak olsa olsa sigarayı bırakmak, diyebilirim.

Karma Evler
У нашей компании классный веб сайт со статьями про ежедневники.