Burcu ŞENPARLAK

KP49
KP

Mimari ve İnşaat sektörü açısından 2015...
Öne çıkanlar, farklılıklar...
2016 için öngörüler...

2015’e dair...

Öncelikle kendi açımızdan değerlendirmek gerekirse 2015’in ilk yarısı sakin geçen bir yıl oldu bizim için. Devam eden ya da yeni projelerimizle ilgili çalışmalarımızı sürdürdük. Ofiste öngördüğünüz hacmi karşılayan bir iş potansiyeliniz olduğunda bazen dışarıda neler olduğunun farkına varamayabiliyorsunuz. Sakinden kastım biraz da bu sanırım. Ancak 2015’in sürekli bu tempoda geçtiğini söyleyemem çünkü ülke olarak yaşadığımız iki aşamalı seçim dönemi, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya gibi ülkelerde yaşanan olumsuzluklar yılın bir kısmının belirsizliklerle geçirilmesine sebep oldu. Gayrimenkul sektörü Türk ekonomisine yön veren lokomotif sektörlerden birisi. Politik ve ekonomik her belirsizlik sektöre yansıyor. Bu da doğal olarak mimarlık ofislerini etkiliyor.

Londra’daki merkez ofisimiz Türkiye’yi çok hareketli buluyor. 19 yıldır Türkiye’deki faaliyet gösteriyoruz. Bu süre içinde, gündemin bu denli hızlı değişmesine alıştıklarını, düşünürken burada olan her gelişme onları halen şaşırtmaya devam ediyor.

GOOGLE Türkiye, İstanbul

2016 için...
2016’ya ümitle başladık. 2015’te yaptığımız gibi şu anda da ağırlıklı olarak ofis, konut, ofis iç mimari ve masterplan projeleri çalışıyoruz. Geniş ve çeşitliliği olan bir yelpazedeki tecrübemizi firmamız adına avantaj olarak görüyoruz. Bu tecrübemizi 2016 yılında da özel ve kamu sektöründeki işverenlerimiz ile birlikte başarılı, çevresiyle uyumlu, sürdürülebilir, özel ve kullanışlı projelere dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Yabancı bir mimarlık ofisinin Türkiye’de faaliyet gösteren ancak Türk iş gücü ile buradaki kurallara tabi olan ofisimizde, global organizasyonumuzdaki meslektaşlarımızın bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak çalışıyoruz. Bağlı olduğumuz Aukett Swanke Grubu İngiltere, Almanya, Rusya, UEA, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Kolombiya ve Türkiye olarak 8 ülkede 14 ofis ile faaliyet gösteriyor. Teknoloji sayesinde bu 14 ofisin birbirinin çalışmalarından haberdar olması; ‘know-how’ın paylaşılması önemli bir katkı ve bundan faydalanmayı sürdüreceğiz.

Palladium Tower, İstanbul - Allianz Türkiye, İstanbul - Palladium Tower, İstanbul
book about child abuse

best-cooler.reviews