Bisiklet Dostu Projeler

KP

Bisiklet Dostu Projeler

Günümüzde yollar yapılırken veya yenilenirken motorlu taşıtlarla birlikte bisiklet ulaşımı da dikkate alınmaya başlandı. Doğa dostu bir ulaşım aracı olarak bisikletler için binalarda da park alanları ve bisiklet kullanımını kolaylaştıran unsurlara yer veriliyor. Yine de bu konuda yolun çok başındayız.
Bisiklet dostu bir şehir olan Amsterdam’da gerçekleşen bienalde bisiklet sürücüleri düşünülerek tasarlanan projeler sergilendi. Bu organizasyon aynı zamanda Dünya’da ilk olma özelliği de taşımakta. Bienal, bir bisiklet inavosyon ajansı olan CycleSpace tarafından düzenlendi. Organizasyonda uluslararası firmaların, bisikletlerin şehir yaşamı içerisinde kullanılmasını kolaylaştıran, günlük yaşamın bir parçası haline getirecek yapı ve yol projeleri tanıtıldı.
Bienale katılan çalışmaların bazıları aşağıdaki gibidir.
 
Bicycle Friendly Projects

Today bicycles are taken into consideration as well as motor vehicles when roads are built or renewed. Parking spaces for bicycles as a nature friendly transport vehicle and other utilities which makes bicycle use easier take place in buildings. But we are still at the very beginning of this issue.
Projects which were designed considering bicycle drivers exhibited at the biennale which took place in Amsterdam, the bicycle friendly city. This organization was the first in the world. The biennale has been organized by Cycle Space which is a bicycle innovation agency. Building and road projects by international companies which will make bicycle use easier in cities and make them part of daily life were displayed at the biennale.
Please find the some projects below


Dag Christer Overland: OsloSolar


Jiakun Architects: West Village Basis Yard

Jiakun Architects: West Village Basis Yard

Wytze Patijn & Kuiper Compagnons: Fiets Appel


JDS Architects: Chongming Bicycle Park

NL Architects: Bicycle Club


Carlo Ratti: London Cloud

 
Наш нужный блог про направление Оксандролон купить https://buysteroids.in.ua/tabletirovannyie-anabolicheskie-steroidyi/oksandrolon/oxandrolon.html
ремонт мотоциклов honda

велосипед горный