BASS and FLINDERS GATEWAY

KP38
KP

BASS and FLINDERS GATEWAY
Wollongong, Avustralya

SPARK’ın Avustralya’daki ilk projesi olan Bass and Flinders Gateway projesi New South Wales’in en güzel şehirlerinden biri olan Wollongong’un girişinde konumlanmış bir proje. Bir miktar ticari alan ile desteklenen proje 300 konutluk bir rezidan grubundan oluşuyor. Henüz planlama aşamasında olan projenin inşasına 2015 yılında başlanması bekleniyor.

SPARK sunar...

“35.000 m2’lik bir alanda ağırlıklı olarak yerleşim birimlerinin olduğu ve bir miktar ticari alanla desteklenen Bass and Flinders Gateway projesi, Wollongong’un girişinde Illawarra bölgesinde yer alırken Princes Highway, Campbell ve Keira caddeleri ile çevrelenmiş bir noktada bulunuyor.

Tasarımımıza ilham veren ve bir duvar gibi yükselen Illawara Kayalığı her an, her yerde hazır bir arka plan oluştururken, yapının dağ ve deniz arasındaki kıyı düzlüğünün kalbindeki merkezi konumuna estetik ve metaforik bir bağlantı aynı zamanda.

Tasarladığımız heykelsi form önerisi okyanus dalgalarıyla aşınmış Illawara Kayalığı’nın jeolojik katmanlarına görsel bir referans sağlıyor. Projenin amacı, şehrin tarihini ve enerjisini yayan, Wollongong ve bölgesine girişi simgeleyen bir işaret yaratmak.

Yapının mimarisi Wollongong’un merkezi ve etekleri arasında geçiş sağlarken, binaların profili yukarı doğru eğimli araziye uyumlu olarak kat kat değişiyor, şehrin ölçekleri arasında evselden kentsele, küçük evlerden ofis kulelerine ılımlı bir geçiş için ince bir ayar niteliğinde.

Bisikletiler ve yayalar için geçirgen bir alan olan ve projenin merkezinde konumlanmış yeşil alan şehir dokusu ve yerel çevre arasında önemli bir bağlantı sağlıyor. Sosyal etkileşimi teşvik etmek ve toplum hissini kuvvetlendirmek amacıyla tasarlanan yapı kentin gelişmekte olan kentsel planı ve ticaret stratejisiyle de uyum içinde.

Proje planı, arzulu ve düşünceli bir tasarımın bir şehri nasıl etkileyebileceğine dair güzel bir örnek. Wollongong kendi metamorfik tarihini, daimi bir hafıza deposu olarak orada duran kayalıkla birlikte yaşamaya devam ediyor. Bass and Flinders Gateway projesi ise diğer geliştirme projeleri ile şehrin kalkınmasına yardım eden yeni bir kentsel çağın başl angıcını simgeliyor.” ■
viagra générique pas cher

детские велосипеды киев