Bahçe Mekân - Cam Ev

KP41
KP
© Melih Taner Tanyeli

Beton, ahşap, çelik ve cam gibi masif elemanların uyumla bir araya getirilmesi sonucunda üç tarafı cam arka cephesi duvar olan bu sıra dışı yapı çıkmış ortaya. Çelik konstrüksiyon olarak tasarlanan yapının zemini şap yapılmış. Yerden 70 cm kadar yüksek tasarlanan bu tek katlı yapının tüm çevresini kaplayan teras ise eski ahşapla kaplanmış ve binanın adeta havada asılı olduğu izlenimi yaratılmış. Bu yükseltme işlemi derenin taşmasına karşı bir önlem olarak da düşünülmüş.

Projenin iç ve dış mekânlarda kullanılan tüm ahşap işleri ve peyzaj proje ve uygulamasını ise Gürsan Ergil üstlenmiş. Eski bir tahıl ambarından elde edilen geri dönüşümlü meşe ağacı iç mekânlarda tümüyle temizlenerek; dış mekânlarda ise çok hafif bir temizliğin ardından olduğu gibi kullanılmış. Cam evin iç alanlarında yer alan açık mutfak, arka duvarı kaplayan - şömine ile ana giriş kapısının da dahil olduğu - kütüphane ünitesi, masa ve sehpalar Gürsan Ergil tarafından tasarlanıp imal edilmiş.

© Melih Taner Tanyeli

Bir bölümü bostan olarak değerlendirilen bahçenin kurgusu ise içinden geçen küçük dere etrafında konumlanıyor. Serbest tarzda tasarlanan bahçede göze çarpan mimari detaylar ise geri dönüşümlü ağaçlardan artan parçalarla patchwork tarzında tasarlanan müştemilat ve eski bir köprünün ağaçlarından faydalanılarak tasarlanan minik köprü olmuş. Islah edilen dere ve oluşan ufak göletin üzerinden geçen bu köprü ile bahçenin diğer kısmındaki açık hava odasına geçiliyor. Bahçedeki tüm yürüme yolları doğal taşların aralıklarla yerleştirilmesi sonucu yapılmış ve fazla göze çarpmaması hedeflenmiş.

Bahçede incir, zeytin, üzüm, kara yemiş, kızılcık gibi çeşitli meyve ağaçları bulunuyor. Derenin diğer tarafındaki uygun alanlarda lavanta, biberiye, kekik ve adaçayı ekilmiş. Açık hava odasının etrafında ise melisa, akşam sefası gibi güzel koku veren bitkiler yer alıyor. Doğaya yakın ve mümkün olduğu kadar içinde olmayı sağlayan doğaya saygılı ve alçakgönüllü bir yapı. Dinlenmek, yenilenmek, tembellik ve organik tarım alanıyla da çalışmak için özel bir ortam sunuyor. ■

© Melih Taner Tanyeli
Нашел в интернете авторитетный сайт , он описывает в статьях про самые продаваемые товары алиэкспресс https://topobzor.info
Предлагаем стероиды купить киев недорого с доставкой.
www.rbt.com.ua